Отношенията между САЩ и Китай са в свободно падане - заради пандемията от коронавирус, затварянето на консулства и неприкритото недоверие на Вашингтон спрямо китайски държавни компании.
Но никъде противопоставянето между съвременните Велики сили не е толкова очевидно, колкото в региона на Тайван.
През последните три седмици Китай обяви четири отделни учения по крайбрежието си заради "настоящата ситуация със сигурността в целия Тайвански пролив", предаде Ройтерс.
Междувременно Тайван, за когото Пекин претендира, че е негова "свещена" територия, обяви, че ракетите му земя-въздух са проследили китайските изтребители. Това се случи по време на посещение на американския министър на здравеопазването Алекс Азар на острова.
Министерството на отбраната на Тайван заяви по адрес на ученията на Пекин, че колкото повече се приближават китайските самолети, толкова по-активно ще реагира Тайпе, макар че "няма да ескалира конфликта", нито ще "предизвика инцидент".
Съединените щати изпратиха още един военен кораб през Тайванския проток този месец, няколко дни след като проведоха учение в друга конфликтна точка - Южнокитайско море.
Тази седмица Китай се оплака, че американски шпионски самолет е наблюдавал китайски учения.
Китайският военен експерт Ни Лексионг, пенсиониран професор в Шанхайския университет за политически науки и право, заяви, че това се случва много рядко и вероятно за първи път се провеждат толкова много китайски учения по едно и също време.
"Чрез едновременното провеждане на учения в трите морета (Японско, Жълто и Южнокитайско море) Китай тества способността си да се бори с врагове, идващи от три посоки едновременно - Тайван, Япония и САЩ", каза той. "В исторически план честите учения са ясен сигнал на войната".
Изумление и загриженост
Дипломатически източници на Ройтерс от Тайван споделят, че шансът за "изстрел при полиране на оръжието" - китайска поговорка за инцидент, който води до голям конфликт - нараства главно поради засилената американска и китайска военна активност в региона.
"Нито една от страните не иска да започне конфликт", заяви западен дипломат, който разглежда военните действия в Тайванския проток. "Но честите активности наистина увеличават вероятността от случаен конфликт", добави той.
Високопоставен американски служител, който коментира ситуацията при условие за анонимност, заяви, че Китай става все по-настойчив и по-агресивен в региона и има опасения, че неговите военни могат да допуснат грешка, която да доведе до неочаквани последици.
"Според мен има много страни в региона, които гледат с тревога и все повече загриженост поведението на Пекин".
"До последния войник"
Администрацията на Тръмп предприема все повече мерки срещу Китай в навечерието на президентските избори в САЩ, което добавя към несигурността.
В Тайван президентката Цай Инг-Вен отговори на напрежението с обещания да защити острова.
Тя и нейното правителство осъдиха кампанията по ухажване на Китай на бившия президент Ма Ин-Джоу, който през 2015 г. проведе среща с китайския президент Си Цзинпин, и предупреди, че Тайван е на ръба на война с комунистическата страна, която не би била особено продължителна.
Все пак Тайван държи да показва зъбите си.
Министерството на отбраната през този месец разпространи два видеоклипа, които показват изстрелването на ракети и летящи самолети F-16, за да демонстрират решителността си да защити острова.
"Смейте да се биете и се бийте до последния войник", гласи надпис в най-новото видео, публикувано в неделя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни