Пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната със срок от 10 години подписаха България и САЩ. Това е станало по време на срещата на министрите на отбраната Красимир Каракачанов и Марк Еспър. Каракачанов е на посещение в САЩ от няколко дни.
Подписаният документ потвърждава стратегическо партньорство между двете държави. България ще получи помощ за развиване на гражданска подготвеност и военен капацитет по чл. 3 от договора за НАТО, който е свързан с изграждането на отбранителните способности при въоръжено нападение. Декларира се задълбочаване на сътрудничеството в Черноморския регион. Целта е ефективно възпиране и противодействие срещу външни заплахи и предизвикателства по море и въздух. Предвижда се сътрудничество в областта на киберсигурността, съобщи БНР, позовавайки се на съобщение от военното министерство.
Ето и текста на документа, разпространен от Министерството на отбраната:
Департаментът по отбраната на САЩ и Министерството на отбраната на Република България споделят целта да развиват военните способности и готовността на България, на САЩ и на съюзниците от Организацията на Северноатлантическия договор – НАТО. Основавайки се на Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между правителството на САЩ и правителството на Република България, подписано в София на 28 април 2006 г., Департаментът по отбраната на САЩ и Министерството на отбраната на Република България потвърждават своето стратегическо партньорство в настоящата Пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната за период от десет години във взаимни направления на работа. В своята цялост тези документи подпомагат създаването на рамка за непрекъснато развитие на военната готовност и военните способности на България посредством дълготрайно сътрудничество в областта на отбраната.
Нашите отношения в областта на отбраната се основават на взаимно доверие, уважение и политическа воля на двете страни да развиват и осъществяват общите си цели в областта на отбраната. Нашето сътрудничество е фокусирано, но не се ограничава до следните приоритети до декември 2030 г.:
• Привеждане в съответствие на сътрудничеството със САЩ в областта на сигурността с целите за способностите на НАТО и националните приоритети, с акцент върху модернизацията, готовността и мобилността в съответствие с договореностите на НАТО;
• Подпомагане на отбранителните институции за по-отчетливата им и прозрачна работа, което ще допринесе за по-ефективното усвояване на военни способности от следващо поколение;
• Задълбочаване на сътрудничеството в Черноморския регион с цел ефективно възпиране и противодействие на външни заплахи и предизвикателства в морския и въздушния домейн;
• Коопериране в областта на киберсигурността за подобряване на мерките за отбрана с цел предотвратяване на злонамерени кибернетични прониквания и атаки срещу отбранителни системи, разкриване и неутрализиране на такива действия и атаки и ефективно противодействие срещу противниците;
• Подпомагане на България при ангажименти по Член 3 на Северноатлантическия договор за изграждане на национална устойчивост, която представлява комбинация от гражданска подготвеност и военен капацитет.
Съгласно тези приоритети САЩ и България планират да осъществят дейности по военното сътрудничество, очертани във взаимните направления за работа (LOEs) по отбранително сътрудничество. Съществуващата двустранна работна група, водена от департамента по отбраната на САЩ и Министерството на отбраната на Република България, следва да наблюдава напредъка по Пътната карта и непрекъснато да ревизира, премахва или да добавя взаимни направления за работа и дейности, когато това е необходимо. Резултатите в тази посока следва да бъдат отразявани в доклади за постигнатия напредък от съответните форуми, включително съществуващата Двустранна съвместна комисия. Всички дейности по отбранителното сътрудничество зависят от наличността на сили и ресурси, финансиране и оторизация.
Настоящата Пътна карта не представлява международно споразумение и не води до създаване на международни законови права или задължения.
Още след пристигането си в САЩ Каракачанов е предал лично писмо на премиера Бойко Борисов до президента и кандидат за втори мандат в САЩ Доналд Тръмп. Не бе съобщено какво съдържа посланието от българския министър-председател.
През миналата седмица пък на среща на Борисов и членове на правителството с посланика на САЩ у нас Херо Мустафа се разбра, че България заявява желание за разговор и за втората част от инвестиционния разход за модернизация на Военновъздушните сили. Още от 2018 г. е ясно, че купуването на 8 изтребителя е първи етап и се очаква купуване на още 8. Избраният от България самолет за ВВС е F-16 с производител "Локхийд Мартин". При втория етап обаче ще е възможно разрочено плащане, защото България вече има направена оръжейна сделка със САЩ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни