Article_top

На 15 октомври Негово Светейшество българският патриарх Неофит отбелязва своя 75-и рожден ден, съобщава официалният сайт на БПЦ-Българска патриаршия.

"Светейшият патриарх се обръща към всички свои чеда, желаещи да го поздравят, да сторят това, като се помолят за здраве, мир и благопреуспяване на благочестивия ни народ, и призовава предвидените средства за цветя и други подаръци да бъдат преведени за благотворителни цели в дарителската сметка на отдел „Милосърдие и благотворителност“ при Софийската света митрополия или да бъде подпомогнат човек по избор, който е в неравностойно положение", пишат оттам.

 

 

Светското име на Негово Светейшество Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15.10.1945 г. в гр. София. След завършване на основното си образование през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г.

От септември 1967 г. е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г.

От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по църковно пение при Московската духовна академия. От 1.09.1973 г. е назначен за преподавател по източноцърковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.

На 3.08.1975 г. в Троянската света обител е подстриган в монашество с името Неофит от българския патриарх Максим под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. Нюйоркски митрополит). На 15.08. с.г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" и за йеромонах.

От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източноцърковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.

По време на това негово служение на 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от българския патриарх Максим. От 1.01.1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 8.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

От 1.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 1.07. с.г. Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до януари 1992 г.

От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски".

На 27.03.1994 г. е избран, а на 3.04. с.г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархия, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

На 2.12.2008 г. Русенският митрополит Неофит получава званието "доктор хонорис кауза" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Званието е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет.

На 22.06.2010 г. Негово Високопреосвещенство митрополит Неофит е удостоен от президента на Република България с орден „Св. Кирил и Методий” – огърлие „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски”, за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина”.

На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршески избирателен църковен събор в София Русенският митрополит Неофит е избран за български патриарх и Софийски митрополит. Той продължи да е и временен наместник на Русенския престол до момента на каноническия избор на новия Русенски митрополит Наум, проведен в Синодалния параклис "Св. цар Борис" на 23.03.2014 г.

Интронизацията на Негово Светейшество Неофит като патриарх Български е извършена още същия ден (24.02.2013 г.) следобед в ПКСХП "Св. Александър Невски".

Първата си света литургия като кириарх на Софийска света митрополия патриарх Неофит възглави на 10 март, неделя, 2013 г., в катедралния столичен митрополитски храм "Св. Неделя" в съслужение с архиереи и духовници.

 

На 15 октомври Негово Светейшество българският патриарх Неофит отбелязва своя 75-и рожден ден, съобщава официалният сайт на БПЦ-Българска патриаршия.

"Светейшият патриарх се обръща към всички свои чеда, желаещи да го поздравят, да сторят това, като се помолят за здраве, мир и благопреуспяване на благочестивия ни народ, и призовава предвидените средства за цветя и други подаръци да бъдат преведени за благотворителни цели в дарителската сметка на отдел „Милосърдие и благотворителност“ при Софийската света митрополия или да бъде подпомогнат човек по избор, който е в неравностойно положение", пишат оттам.

 

 

Светското име на Негово Светейшество Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15.10.1945 г. в гр. София. След завършване на основното си образование през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г.

От септември 1967 г. е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г.

От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по църковно пение при Московската духовна академия. От 1.09.1973 г. е назначен за преподавател по източноцърковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.

На 3.08.1975 г. в Троянската света обител е подстриган в монашество с името Неофит от българския патриарх Максим под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. Нюйоркски митрополит). На 15.08. с.г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" и за йеромонах.

От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източноцърковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.

По време на това негово служение на 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от българския патриарх Максим. От 1.01.1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 8.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

От 1.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 1.07. с.г. Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до януари 1992 г.

От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски".

На 27.03.1994 г. е избран, а на 3.04. с.г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархия, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

На 2.12.2008 г. Русенският митрополит Неофит получава званието "доктор хонорис кауза" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Званието е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет.

На 22.06.2010 г. Негово Високопреосвещенство митрополит Неофит е удостоен от президента на Република България с орден „Св. Кирил и Методий” – огърлие „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски”, за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина”.

На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршески избирателен църковен събор в София Русенският митрополит Неофит е избран за български патриарх и Софийски митрополит. Той продължи да е и временен наместник на Русенския престол до момента на каноническия избор на новия Русенски митрополит Наум, проведен в Синодалния параклис "Св. цар Борис" на 23.03.2014 г.

Интронизацията на Негово Светейшество Неофит като патриарх Български е извършена още същия ден (24.02.2013 г.) следобед в ПКСХП "Св. Александър Невски".

Първата си света литургия като кириарх на Софийска света митрополия патриарх Неофит възглави на 10 март, неделя, 2013 г., в катедралния столичен митрополитски храм "Св. Неделя" в съслужение с архиереи и духовници.

Коментари

Най

Следвайте ни

 
 

Още по темата

Още от категорията

Анкета

Заразихте ли се с COVID-19?