"Вместо да получим визия за инвестиции, получаваме един шопинг лист какво можем да си купим. Неща, които може и да са полезни и необходими, но не е ясно дали са най-важните."

Така съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов коментира представения от вицепремиера Томислав Дончев вчера план за възстановяване и устойчивост на България, който предвижда как и за какви проекти в следващите шест години страната ни ще изхарчи над 12 милиарда евро безвъзмездно финансиране за възстановяване от коронавирусната пандемия. Планът е на етап обществено обсъждане, като в него са включени проекти от всички обществени и икономически сфери - от инфаструктурна и дигитална свързаност, през закупуване на нови жп състави и енергийна ефективност, до образователна инфраструктура.

"Сред многото думи ние не видяхме визия. Включени са всички възможни клишета. Всички възможни правилни прилагателни и съществителни са насипани щедро като захар около Нова Загора. Липсва обаче конкретна визия за това каква България искаме, какви са структурните проблеми и как ще ги решаваме", смята обаче Христо Иванов.

Той посочи като структурен проблем в страната човешкия капитал - подготовка на кадри, предприемачество, дигитални умения и среда за развитие.

"Това изобщо не беше идентифицирано. Дори там където се влагат пари в образование, виждаме че парите отиват основно в покупка на материални активи. Да, STEM (обучение чрез методите на науката, технологиите, инженерството и математиката) наистина е важно, но всичко, което чухме по отношение на STEM е оборудване на кабинети. Само с купуване на техника, няма да можем да придвижим българското школо в 21 век. Учителят, неговото образование и подготовка на едно ново поколение български учители, е основното, което би трябва да е залегнало в този план", смята Иванов.

Притеснението на ДБ било, "че всички пари в образователния сектор, всички пари за иновации ще бъдат налети в инфраструктура:

"Вместо да се инвестира в хората, има усвояване. Има усвояване в стиропор, в дограма, в асфалт - това, от което може да се краде, това, от което могат да се правят схеми с обществени поръчки." 

Иванов признава, че "санирането е необходимо", "но не може да е само то".

"Не може, когато говорим за енергийна ефективност, разговорът за модернизацията и за прехода на въглищните райони в България изобщо да отсъства", добави Иванов, визирайки "перото" "Зелена България".

По думите му в проекта липсва нова философия за отпускане на грантовете и проектът не е съобразен с предишни препоръки на ЕК. Определи съставянето на плана като процес, в който "българската администрация мечтае за бъдещето", вместо да попита бизнеса и образованието за нуждите им.

"За съжаление това, което виждаме е, че провалите от предишните два програмни периода са пренесени за още един период напред във времето. Най-ясно това личи в електронното управление и в електронното правосъдие", каза още Христо Иванов, като припомни, че за електронно правосъдие в България се наливат пари още от 2002 г. с предприсъединителните фондове