За да няма водна криза по Южното Черноморие, властите трябва да изградят до февруари 2021 г. необходимите съоръжения и да се съхранят водни количества в язовир „Камчия“. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров след работно съвещание в бургаската областна управа, съобщи пресцентърът на екоминистерството. 

По-рано през деня Министерството на околната среда и водите (МОСВ) поиска обявяване на бедствено положение за Бургас, за да може в бързи срокове местното ВиК-дружество да се справи с очертаващото се безводие. Водата в язовир „Камчия“, който захранва питейно града, щяла да стигне само до май 2021 г.

В срещата са участвали кметовете на Бургас и Варна Димитър Николов и Иван Портних, управителят на ВиК-Бургас инж. Ганчо Тенев и зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

Съвещанието предшества извънредна сесия на Общинския съвет в Бургас. Поводът е заплахата областният град да премине на воден режим след 5 месеца, а инициативата е на БСП. На заседанието трябва да бъдат изслушани представители на министерството на Емил Димитров. А освен тях - и шефа на местното ВиК дружество, областният управител и кмета на Бургас. 

„Трябва да приведем в изпълнение и максимално бързо да направим връзките между язовирите „Порой“ и „Ахелой“, да резервираме съответните количества и догодина никой да не разбере в Бургаския регион, че сме имали проблеми с 3 години безводие и климатични промени“, каза министър Димитров, цитиран от пресцентъра на МОСВ.

Той посочи, че вече са направили план със зам.-министър Нанков, кметовете на Бургас и Варна и областните управители. 

„С графика за месец декември налагаме още малко ограничения, в допълнение на наложените от януари т.г., като Варна образно казано ще се лиши малко от водата от яз. „Камчия“, за да може да помогне за Бургас. За няколко месеца част от водата за Варна ще дойде в Бургас, ще резервираме вода в яз. „Порой“, която да стигне за още няколко месеца. Ще приведем в изправност и яз. „Ахелой“. За целта трябва да направим предложение на Министерски съвет двата язовира да преминат в ръцете на областния управител, защото тогава ще е и по-евтина водата“, обясни министърът. 

Той изрази благодарност за солидарността, която са проявили от варненската управа.

От думите на министъра става известно, че е даден и срок на „ВиК“-Бургас до 20 февруари да е изградена въпросната система. По подобен начин бе направен опит да се налее вода в пернишкия язовир "Студена", където бяха изспипани близо 55 милиона лева при съкратени срокове за възлагане на обществени поръчки. Накрая се оказа, че новата тръба, която трябваше да свърже яз. "Бели искър" с яз. "Студена" не може да се ползва. И бе извадена от употреба.  

„Имат указания как да ремонтират стена, кула, водосборни съоръжения. Искаме да е най-хубавото, и след 50 години като минеш там, тези тръби да са добри, модулите да са нагласени на нова и чиста площадка. Най-голямата трудност ще падне върху инж. Ганчо Тенев. Нямаме друг вариант освен язовирите „Порой“ и „Ахелой“, постигнахме съгласие по всички въпроси“, коментира Емил Димитров. 

Според него с изграждането на съоръженията и резервираните количества от „Камчия“ спокойно ще може да  се издържи до 11 месеца, дори да няма дъждове.

По отношение на водоснабдяването в страната министърът посочи, че тази година е осигурена вода на всички отрасли с някои ограничения,  догодина целта е да се осигури на 100% водата за земеделските производители и да няма водна криза за тях.

„Намерили сме механизъм, с който всички земеделци около Шумен, Тунджа и пловдивското поле да получат вода на 100%, докато тази година успяхме на 70-75%. Разработен е вариант вода от района на Рилския манастир и София да отиде в Родопите до Средна гора, и от там в Белозем, с цел акумулиране на обеми за напояване на земеделците“, съобщи Емил Димитров.

Водната криза по Южното Черноморие превърна миналия петък трибуната на парламента в батална сцена. Тогава екоминистърът Емил Димитров обвини своите колежки – министърките на земеделието и на регионалното министерство – Десислава Танева и Петя Аврамова, че бойкотират неговите предложения за справяне с безводието.

Стигна се и до намесата на премиера Бойко Борисов, който за час „отмени“ обявеното от Емил Димитров бедствено положение в бургаския регион.