Като председател на Инициативата "Три морета" през 2021 г. България приветства обявеното вчера решение на Борда на Корпорацията за финансиране на международното развитие (DFC) на САЩ да участва в Инвестиционния фонд с финансов принос от 300 млн. долара. Така капиталът на Фонда на "Три морета" вече надхвърли 1,2 млрд. евро. Това се казва в позиция на МВнР.
Според Външно решението, което е взето по предложение на държавния секретар Майк Помпео, е важна стъпка, с която САЩ потвърждават силната си подкрепа за Инициативата, като отпуснатите средства са предназначени за развитие на трансграничната енергийна инфраструктура в Централна и Източна Европа.
С решение на българското правителство от септември 2020 г. страната ни пое солидарен ангажимент да участва с вноска от 20 млн. евро в Инвестиционния фонд на "Три морета". По линия на Инициативата България е предложила за реализиране проекти като разширяването на подземното газохранилище в Чирен, което е важен елемент от стратегическата енергийна инфраструктура за нас и региона, рехабилитацията на железопътната линия Русе-Варна, изграждането на тунел под прохода "Петрохан" и на магистрала "Черно море", свързваща Бургас и Варна.
Припомняме, че през октомври в Талин президентът Румен Радев пое домакинството на инициативата от президентката на Естония Керсти Калюлайд. А първоначално МВнР е искало отлагане на домакинството, защото 2021 е изборна година у нас, стана ясно тогава - според признание на самото министерство.
Сега от МВнР казват, че вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева бе определена за Национален координатор по въпросите на "Три морета", като е създадена Междуведомствена координационна група и Секретариат за организиране на българското председателство, в който са включени и представители на президентската администрация.
"Три морета" е политико-икономически проект на 12 държави - членки на ЕС от Централна и Източна Европа: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватска и Чешка република, като целите му съответстват изцяло на Кохезионната политика на ЕС. Инициативата се основава на стратегическо партньорство със САЩ и се ползва с подкрепата на Германия.
Целта на "Три морета" е да насърчи сътрудничеството в търговско-икономическата област между държавите-участнички по оста Север-Юг, с основен фокус върху създаването на по-голяма свъраност и инфраструктурно развитие в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите и информационните технологии, в региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море.
Евроатлантическият център за сигурност на Цветан Цветанов също оповести позиция по темата. В нея също се изтъква, че Бордът на директорите на Финансовата корпорация за международно развитие на САЩ на свое заседание, председателствано от държавния секретар Майк Помпео, е одобрил 2,1 млрд. щатски долара за проекти за международно развитие.
От този бюджет е заделена инвестиция от 300 млн. щатски долара от парите на американските данъкоплатци, които ще бъдат вложени във фонда на Инициативата "Три Морета" за дигитална, транспортна и енергийна свързаност на Източна Европа. Според центъра това е една важна стъпка, която ще повиши разпознаваемостта и надеждността на фонда в съответствие с геостратегическите и икономическите амбиции на инициативата.
"На фона на тази съпричастност и доверие към формата и страните членки в него от стратегическите ни партньори в лицето на САЩ, искрено се надяваме българското председателство и домакинство на срещата на върха на инициативата през 2021г. да донесе реален напредък и осезаеми успехи. За целта са нужни консолидирани усилия от страна на Президентската администрация и правителството - своеобразна наша кауза, за която работим още от февруари тази година, когато първи насочихме експертното и публ
ично внимание към темата, като организирахме международна конференция в София със съдействието на Външно министерство на тогавашното председателство на Естония", казват още от центъра.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни