"Днес удължаваме мярката 60/40 до края на март, а в следващите седмици ще гарантираме прилагането й до септември 2021 г. Продължаваме подкрепата за туризма и транспорта с мярката 80/20, а от 1 януари въвеждаме помощта от 75/0 за затворените бизнеси".
Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното заседание на Министерския съвет, което се проведе чрез видеоконферентна връзка, съобщава пресцентърът на кабинета. Премиерът Борисов е бил категоричен, че правителството ще продължи да оказва подкрепа на българските граждани, засегнатите от пандемията, както и на най-уязвимите групи от населението.
По отношение на мярката 60/40, министър-председателят Борисов изтъкнал, че държавата заделя огромен финансов ресурс за приложението й.
"Днес разпределяме 300 милиона лева от бюджета за 2021 г. за удължаване на мярката 60/40 до март, с което ще запазим 180 000 работни места. А с още 300 милиона лева гарантираме приложението на подкрепата до септември", подчертал премиерът Борисов.
До момента по мярката са изплатени над 627 млн. лв. и са запазени 250 000 работни места.
Правителството реши също да удължи до 31 март 2021 г. срока за изплащане на компенсации с цел запазване на заетостта в размер на 290 лв. месечно на работниците, служителите и самоосигуряващите се лица от секторите "Транспорт", "Хотелиерство и ресторантьорство" и "Туризъм".
"Допустимите кандидати по мярката са работодатели от секторите пътнически и градски транспорт, пътнически сухопътен транспорт, хотелиерство, ресторантьорство.
Право на подпомагане по тази линия имат и самоосигуряващи се лица с дейност в същите сектори, както и упражняващи свободна професия, и еднолични търговци", е заявила Деница Сачева, министърка на труда и социалната политика.
До този момент по мярката са разплатени 43 милиона лева и са запазени около 30 000 работни места. За удължаването й до края на март са осигурени още 40 милиона лева, които ще бъдат отпуснати от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
"Това означава, че общо ще бъдат дадени 83 милиона лева", подчертал министър-председателят.
Премиерът Борисов акцентирал също върху важността на мярката 75/0 за затворените бизнеси.
"Работниците от затворените от 1 до 31 януари бизнеси ще получават компенсации в размер на 75 процента от осигурителния си доход. Това е повече от досегашните 24 лв., които даваме и е за наетите на 8-часов работен ден. На практика мярката означава, че работодателите не дължат нищо, а работниците им получават 75 на сто от дохода си", посочил Бойко Борисов.
Дотук кандидатствалите по мярката са над 5000 работодатели за 23 000 работници, което струва на държавата 11 млн. лв.
Правителството отпусна 125 милиона лева с цел осигуряване на ваксини в борбата срещу COVID-19.
"С тези 125 милиона лева общо 305 милиона лева са дадени от парите на българските данъкоплатци за ваксини. Ваксините са безплатни и се слагат само при желание от страна на всеки българин", заяви премиерът Бойко Борисов и напомни, че ваксините са одобрени от Европейската агенция за лекарства и Европейската комисия. "Ваксината е единственото, което може да ни извади от пандемията. С огромните усилия на всички наши лекари и медицинските сестри, санитари, лаборанти, личния им пример, който дадоха с ваксинирането. Това е единственият шанс, който цивилизованият свят вижда в момента - чрез ваксините да излезем от тази война", каза още Борисов.
Заседанието на правителството бе подробно отразено на личния профил на премиера във фейсбук.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни