
През последните няколко месеца Земята е започнала да се върти по-бързо около оста си от обичайното. Това са забелязали учени, цитирани от сайта phys.org. Някои от тях вече са отбелязали, че заради този необичаен феномен през изминалата година са регистрирани най-кратките дни, откакто се води подобна статистика.
От столетия времето е определяно от 24-часов ден с някои изключения при промяна на сезоните. А самият времеви цикъл се управлява именно от бързината, с която Земята се върти около оста си. Затова дължината на деня се е превърнала в стандарт, според който се маркира и часовото време – всеки ден има в себе си приблизително 86 400 секунди. Цикълът на денонощието е забележително последователен, въпреки че леко се променя.
С откриването на атомния часовник преди няколко десетилетия учените започват да измерват времето още по-точно до милисекунди. И това им дава възможност да открият, че въртенето на Земята има много по-големи променливи стойности, отколкото първоначално се е смятало.
Учените установяват, че Земята забавя въртенето си много постепенно (компенсирано от вкарването на скок от време на време). Това е така обаче до миналата година, когато се вижда, че земното кълбо започва да се върти по-бързо - толкова много, че изследователите започват да се чудят дали тази година може да е необходимо да се достигне до отрицателен скок за отрицателна секунда. А самото предположение е безпрецедентно.
Освен това учените отбелязват, че през изминалото лято, на 19 юли, е бил записан най-краткият ден - той е бил с 1.4602 милисекунди по-къс от стандартното.
В същото време изследователите не са притеснени за новото откритие. Съществуват много фактори, които влияят върху въртенето на планетата – включително и Луната, и снеговалежите, и ерозията на планините. Някои от тях се чудят дали глобалното затопляне не предизвиква Земята да се върти по-бързо заради намаляването на снеговете по планинските върхове.
От друга страна, компютърни специалисти са загрижени донякъде от променящата се скорост на въртене. Причината е, че голяма част от съвременните технологии се основават на това, което те определят като „истинско време“. Добавянето на отрицателна високосна секунда може да доведе до проблеми и някои експерти предполагат преместване на световните часовници от слънчево към атомно време.
Най-ново
260 милиарда евро ще струва войната на Германия
преди 19 минДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Газ, луксозни сгради и саботажи
преди 56 минРуският петрол отново потече към Централна Европа
преди 1 час"Булгаргаз" обяви обещания търг за втечнен природен газ
преди 2 часаГ-7: Русия излага на опасност целия регион с окупацията на Запорожката АЕЦ
преди 2 часаСпецов с имот за милион в Дубай, Трифонов още крие какво притежава
преди 3 часаПрочети още
Илон Мъск е продал акции на Tesla на стойност близо 7 млрд. долара
darik.bgСтадионът за Сейнт Патрикс – ЦСКА е почти разпродаден
dsport.bgСтанимир Стоилов: Ако трябва, ще отложим цялото първенство, само да стигнем до групите (ВИДЕО)
dsport.bgХората прекарват най-много време в YouYube
darik.bgРоди се Моника - бебе на надеждаТА
9meseca.bgЗа да бъдеш майка — 6 инвитро процедури и 20 години в очакване
9meseca.bg