С една неслучайна инсталация стартира в Международния ден в памет на жертвите на холокоста Осмият фестивал „ФотоФабрика“. Това е изложбата на Фелия Барух и Момчил Алексиев „Седмият милион“. Тя е създадена специално за пространството на Експозицията за национално помирение (бившето Гарнизонно стрелбище) и включва фотографии, направени през миналата година в лагера на смъртта "Аушвиц-Биркенау".
Холокостът (от старогръцки, ὁλόκαυστον: ὁλόν „напълно“ и καυστον „изгаряне“) е геноцидът над шест милиона евреи, подготвен и изпълнен от нацистка Германия по време на Втората световна война приблизително между 1941 и 1945 г. В този период Западна Полша е анексирана към Райха, нападнат е СССР, а в концентрационни лагери са депортирани милиони евреи, голяма част от които намират смъртта си в газовите камери там.
Нацистите наричат този акт „окончателно решение на еврейския въпрос”. Освен евреите Хитлерова Германия е преследвала и унищожавала роми, хомосексуални хора, политически и идеологически противници, хора с физически и умствени заболявания.
Според някои историци общият брой на жертвите на нацисткия режим надхвърля 11 млн. души. Макар в наши дни в редица европейски страни отричането на холокоста да се смята за престъпление, все още съществуват хора, т.нар. ревизионисти, които оспорват доказателствата за съществуването на масови екзекуции в газовите камери, както и броя на загиналите евреи.
Случилото се на територията на Аушвиц не е резултат от дирижирана омраза на едни хора срещу други хора. А резултат от високоорганизирана, мащабно разгърната и добре оборудвана поточна линия за производство на смърт – за превръщане на човешки тела в пепел. Тази промишленост е осигурявала препитание на стотици обикновени хора. Хора – невинни в своята друга битност.
„Мемориалите са, за да помним, че всичко, което се е случило тогава, може да се случи и днес. Тогава: цивилизована държава изгражда перфектно смазана индустрия за смърт. Днес: светът не е станал нито по-мъдър, нито по-хуманен“, пишат организаторите на изложбата.
„Седмият милион“ може да се види до 27 февруари в Регионалния исторически музей в София (Експозиция за национално помирение) на бул. „България“ № 1.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни