Полицията в Мианма арестува днес най-малко 27 демонстранти против извършения преди седмица военен преврат във втория по големина град Мандалай, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. В столицата Найпидо силите на реда стреляха с гумени куршуми по протестиращите според непотвърдено съобщение на Би Би Си.
Хунтата забрани повече от пет души да се събират на едно място и използва водни оръдия срещу нарастващите от края на миналата седмица протести, предаде Би Би Си. Въпреки това тълпи от демонстранти се образуваха и днес.
Военните свалиха миналия понеделник избраното правителство начело с Нобеловата лауреатка за мир Аун Сан Су Чжи (75 г.), като я обвиниха, че партията ѝ с измама е спечелила четири пети от гласовете на изборите миналия ноември. Те арестуваха най-близките ѝ сътрудници, президента на страната, поставиха под ключ депутатите и смениха най-важните министри.
"Не ни тревожат техните предупреждения, затова излязохме днес", каза пред Франс прес учителят Тейн Вин Сон. "Не можем да приемем тяхното извинение с изборните измами. Не искаме никаква военна диктатура".
Журналист от медията "Демократичен глас на Бирма" каза, че е бил арестуван, след като е заснел с камера проявата, а участници в протеста са били бити.
Протестиращите започнаха да се събират в Янгон, икономическата столица на Мианма, въпреки че генералите предупредиха вчера по телевизията, че ще отговорят с репресиии, съобщи Франс прес.
В квартал Сан Чаун, където са забранени всякакви демонстрации, учители преминаха по централната улица, правейки прочутия жест с три пръста, в знак на съпротива срещу военния преврат, и викаха "Свобода за Аун Сан Су Чжи!" (свалената с преврата избрана лидерка) и "Долу военната диктатура!"
Група демонстранти са се събрали пред централата на Националната лига за демокрация - партията на Аун Сан Су Чжи - облечени в червено (цвета на партията) и размахвайки портрети на свалената от власт лидерка.
В столицата Найпидо силите на реда използваха водни оръдия срещу група демонстранти, които отказаха да се разпръснат.
Вчера генералите обявиха военно положение в няколко квартала на Янгон и в Мандалай и в други части на страната. От 20.00 ч. до 04.00 ч. местно време е въведен полицейски час. Мерките последваха големи продемократични демонстрации в събота и в неделя в Янгон.
Съединените щати осъдиха вчера забраната на демонстрации в Мианма и изразиха съжаление, че исканията им да се свържат с Аун Сан Су Чжи са били отхвърлени.
Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви, че Вашингтон подкрепя правото на народа на Мианма на "мирни събрания и по-специално на мирни демонстрации в подкрепа на демократично избраното правителство".
Какво каза генералът?
В нощта на понеделник срещу вторник в първото си телевизионно обръщение след преврата, ръководителят на хунтата ген. Мин Аун Хлайн настоя, че заземането на властта е оправдано заради "изборна измама", предаде Би Би Си.
Той каза, че избирателната комисия не е разследвала нередности в избирателните списъци и не е позволила честно провеждане на кампанията. Комисията отговори, че няма доказателства в подкрепа на тези твърдения.
Генералът обеща нови избори наблюдавани от нова "реформирана" избирателна комисия и каза, че военните ще предадат властта на победителя.
По-рано днес Нова Зеландия обяви, че прекъсва военните и политическите си контакти на високо равнище с Мианма, ставайки първата страна в света, решила да изолира хунтата, съобщи Франс прес.
Обявявайки тези мерки, министър-председателката на Нова Зеландия Джасинда Ардърн призова международната общност твърдо да осъди случващото се в Мианма.
"След години на усилен труд за изграждане на демокрация в Бирма, смятам, че всеки новозеландец трябва да се чувства ужасен от това, което военните сториха през последните дни", заяви Ардърн, използвайки старото име на Мианма.
Тя добави, че страната й желае Съветът на ООН по правата на човека да се събере във връзка с Мианма.
Още по темата
- Регулаторите проверяват застрахователите за картел след протеста на таксиметровия бранш
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ПП и ДаБГ на нож, ИТН, МЕЧ и АПС забравиха за санитарния кордон
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- "Моби Дик" - Европрокуратурата разби схема за ДДС измами за €520 млн. Има и българска следа
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни