Намаляване на мандата на главния прокурор от сегашните 7 на 5 години. Възможност за президентско вето върху назначаването му и намаляване на политическата квота във Висшия съдебен съвет и ефективното му разделяне на колегии.
Това са три от най-важните промени в сектор "Правосъдие", които партията на Цветан Цветанов - "Републиканци за България", смята да предложи. Точките, които са общо 9, представляват управленска програма на партията в тази система и бяха представени днес на сайта на организацията.
Според републиканците ролята на главния прокурор трябва да бъде "преосмислена в унисон с препоръките на Венецианската комисия и най-добрите европейски практики." Именно затова от там предлагат да намалят мандата до 5 години, при това без този човек да има право на повторно преизбиране.
"Фигурата на главния прокурор не носи със себе си упражняването на дадена политика или въвеждането на управленска програма, за която реализация е необходим дълъг период от време", пишат от партията.
Освен възможност за президентско вето върху назначаването на главния прокурор, хората на Цветанов предлагат подобна възможност да има и за председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. При евентуално президентско вето, казват от "Републиканци за България", ВСС трябва да излъчи друг кандидат, а отхвърленият не може да участва в новата процедура.
Що се отнася до самия ВСС, републиканците искат намаляване на политическата квота в него, защото това щяло да "гарантира спазването на принципа за съдийско самоуправление и ще ограничи възможността на изпълнителната власт да диктува обвинението".
"Необходимо е и ефективно разделяне на ВСС на колегии – една на съдии и друга на прокурори и следователи. Така по повечето въпроси, вкл. и по кадровата политика и дисциплинарната отговорност на магистратите ще се произнася съответната колегия", пише още в програмата.
И още една важна промяна - иска се въвеждане на института на индивидуалната конституционна жалба, за която се говори от години, но така и не бе прокарана. Точката присъстваше в неосъществената конституционна промяна, която бе поискана от ГЕРБ преди няколко месеца.
"Републиканци за България" искат и закриване на специализираното наказателно правосъдие. Според партията, към днешна дата то е "политически зависимо и неефективно".
"То шиканира справедливия съдебен процес и се използва от управляващата върхушка за решаване на важните за нея дела в „правилната“ посока. В настоящия си вид Специализираното наказателно правосъдие е инструмент за разправа на „силните на деня“ с политическите им опоненти, поради което трябва да бъде премахнато".
И още - иска се отмяна на института на допускане до касационно обжалване в гражданския процес, създаване на ефективно електронно правосъдие, създаване на реално функциониращ Имотен регистър и намаляване и реформиране на съдебните такси.
Предложенията за промени в сектор "Правосъдие" са изготвени от експертите на "Републиканци за България", пишат от партията, а в следващите седмици ще бъдат представени и идеите им за другите отрасли на българското общество и икономика.
Ето и всичките 9 точки, които "Републиканци за България" предлагат като реформа на правосъдната система:
1. Намаляване на мандата на главния прокурор
Необходимо е ролята на главния прокурор да бъде преосмислена в унисон с препоръките на Венецианската комисия и най-добрите европейски практики. Предлагаме намаляване на мандата на главния прокурор на до 5години, без право на повторно избиране. Фигурата на главния прокурор не носи със себе си упражняването на дадена политика или въвеждането на управленска програма, за която реализация е необходим дълъг период от време.
2. Възможност за президентско вето върху назначаването на главния прокурор
Предвиждаме въвеждането на ефективно вето на президента при назначаване на главния прокурор, председателите на ВАС и ВКС. В случай, че такова бъде упражнено, Висшият съдебен съвет трябва да излъчи друг кандидат, а отхвърленият не може да участва в новата процедура.
3. Намаляване на политическата квота във Висшия съдебен съвет и ефективното му разделяне на колегии
Намаляването на политическата квота във Висшия съдебен съвет ще гарантира спазването на принципа за съдийско самоуправление и ще ограничи възможността на изпълнителната власт да диктува обвинението. Необходимо е и ефективно разделяне на ВСС на колегии – една на съдии и друга на прокурори и следователи. Така по повечето въпроси, вкл. и по кадровата политика и дисциплинарната отговорност на магистратите ще се произнася съответната колегия.
4. Въвеждане на индивидуална конституционна жалба
Индивидуалната конституционна жалба предоставя възможност за пряко и лично искане на защита в случаите на нарушаване на конституционно уредените основни права и свободи. Тя е средство за повишаване на гаранциите за защита правата на човека и за създаване на генерално ефективно вътрешно правно средство за защита.
5. Закриване на специализираното наказателно правосъдие
Към днешна дата специализираното наказателно правосъдие е политически зависимо и неефективно. То шиканира справедливия съдебен процес и се използва от управляващата върхушка за решаване на важните за нея дела в „правилната“ посока. В настоящия си вид Специализираното наказателно правосъдие е инструмент за разправа на „силните на деня“ с политическите им опоненти, поради което трябва да бъде премахнато.
6. Oтмяна на института на допускане до касационно обжалване в гражданския процес
Съгласно Конституцията на Република България процесът е триинстанционен. Институтът за допускане на касационното обжалване на практика ограничава гражданският процес в рамките на само две инстанции. В резултат видимо несправедливи съдебни решения често влизат в сила, без да са разгледани от Върховния касационен съд.
7. Създаване на ефективно Електронно правосъдие
Ефективното въвеждане на електронното правосъдие ще повиши прозрачността в работата на органите на съдебната система и ще облекчи гражданите при упражняване на техните процесуални права. Довършването на Единния портал за електронно правосъдие трябва да бъде извършено в най-кратки срокове.
8. Създаване на реално функциониращ Имотен регистър
Предвиждаме надграждане на системата по вписванията чрез създаването на реално функциониращ съгласно ЗКИР електронен имотен регистър, който да е свързан функционално с Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
9. Намаляване и реформиране на съдебните такси
Към днешна дата множество граждани и фирми са лишени от достъп до съдебен процес, поради размера и начина на събиране на съдебните такси. Затова предлагаме заплащането на приемлива част от таксите да става в началото на процеса, а остатъкът да се възлага на загубилата страна.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни