На 23 ноември 2003 г. в резултат на масови протести и гражданско неподчинение, известни още като Революцията на розите, президентът на Грузия Едуард Шеварднадзе подава оставка.

Грузия провежда парламентарни избори на 2 ноември 2003 г. за 235 места в парламента, от които 135 трябва да бъдат определени чрез национални пропорционални избори с партийни листи, а 85 — разпределени чрез мажоритарен вот, в съответствие с 85-те електорални региона на Грузия. Допълнително се провежда и национален референдум, който има за цел да реши дали за в бъдеще парламентарните места да не бъдат намалени на 150. Гласоподавателите използват отделна бюлетина за всеки от трите избора, като ги слагат в един плик, който пускат в урните.

На 3 ноември Международната мисия за наблюдение, съставена от Парламентарните асамблеи на ОССЕ и Съвета на Европа, Европейския парламент и Бюрото на ОССЕ за демократични институции и права на човека (БДИПЧ), обявяват, че парламентарните избори на Грузия на 2 ноември са невалидни. Михаил Саакашвили твърди, че е спечелил изборите (твърдение подкрепяно от независими социолози). Резултатите са потвърдени от независимите паралелни таблици за гласуване, съставени от Международната общност за честни избори и демокрация. Саакашвили и обединената опозиция приемат тези резултати за официални и подтикват грузинците да демонстрират срещу правителството на Шевардандзе и да се включат в ненасилствено гражданско неподчинение срещу властите. Главните демократически опозиционни пратии се обединяват с искане за отстраняване от власт на Шевардандзе и за повторно провеждане на изборите.

В средата на ноември започват масови антиправителствени демонстрации по централните улици на Тбилиси, като скоро обхващат почти всички големи градове в Грузия. Младежката организация „Кмара“ („Достатъчно“) и някои други неправителствени организации, като Института за свободи, са активни във всички протестни действия.

Протестът на опозицията достига своя връх на 22 ноември, когато Шевардандзе се опитва да открие новата сесия на парламента. Тя е считана за нелегална от повечето опозиционни партии. Поддръжници на две от тях, водени от Саакашвили нахлуват по време на заседанието с рози в ръцете си (откъдето идва и името „Революцията на розите“), прекъсвайки речта на президента и принуждавайки го да избяга, обграден от бодигардовете си. По-късно той обявява извънредно положение и започва да организира войска и полиция близо до резиденцията си в Тбилиси. Елитните военни части обаче отказват да подкрепят правителството. На 23 ноември вечерта Шевердандзе се среща с опозиционните лидери Саакашвили и Зураб Зхвания, за да обсъдят ситуацията. Срещата е организирана от руския външен министър Игор Иванов. След нея президентът обявява оставката си. Това предизвиква еуфория по улиците на Тбилиси. Повече от 100 000 протестиращи празнуват победата през цялата нощ с фойерверки и рок концерти.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 23 ноември по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив