Присъдата от три години затвор, от които две условно, за корупция и търговия с влияние срещу бившия френски президент Никола Саркози (на поста от 2007 г. до 2012 г.) е централна тема за световните медии днес.
Новината предизвика политическо "земетресение" във Франция, коментира Си Ен Ен, която нарича решението на съда "историческо". Саркози е първият президент в съвременната история на страната, който е осъден ефективно на лишаване от свобода. Предшественикът му Жак Ширак през 2011 г. получи условна двегодишна присъда за одобряване на фиктивни назначения, докато е бил кмет на Париж.
Съдията Кристин Ме, посочи, че Саркози няма нужда да влиза в затвора, а едната ефективна година на наказанието може да изтърпи в дома си с електронна гривна. Той и съучастниците му, които получиха същите присъди, могат да обжалват.
Според в. "Трибюн дьо Женев" присъдата е твърде сурова, като се има предвид, че обвинението почива по-скоро на улики отколкото на доказателства, пише изданието.
Главен аргумент на обвинението са подслушани телефонни разговори между Саркози (комуникирал под псевдонима Пол Бисмут) и тогавашния му адвокат Тиери Ерзог, които според прокурорите доказват, че президентът е подкрепил кариерното издигане на висшия магистрат Жилбер Азибер в замяна на получена от него незаконно класифицирана информация, свързана с друго съдебно дело на Саркози.
Защитата твърдеше, че нито една от двете страни в крайна сметка не е получила сочените от обвинението облаги и че подслушаните разговори са просто "приятелско бъбрене", което не доказва нищо.
Вестникът подчертава и отрицателните реакции на дясноцентристката партия на Саркози, "Републиканците", които заговориха за „съдебен тормоз“ над бившия държавен глава.
„Тежестта на произнесената присъда е абсолютно непропорционална“, каза лидерът на партията Кристиан Жакоб, докато най-старшият от нейните сенатори Брюно Рьотайо изрази съжаление за „изключително тежката присъда в едно особено слабо досие“.
Шефът на депутатите на "Републиканците" Дамиен Абад каза пред швейцарския вестник , че „животът на Саркози е поредица от изпитания, които той не е престанал да преодолява с енергия и смелост”.
Европейското издания на "Политико" посочва, че присъдата във всеки случай замразява "надеждите за политическо завръщане" на Саркози при следващите президентски избори догодина.
"Тази присъда е удар за неговите съюзници от консервативната партия Републиканци, които редовно даваха да се разбере, че ако Саркози официално се е оттеглил от политическия живот, президентските избори през 2022 г. могат да им предложат шанс за завръщане, с името му, което вече е добре познато".
Би Би Си изтъква, че от "несправедливо обвинен" Саркози се е превърнал в "осъден".
Британската медия припомня, че срещу бившият президент са се водили и продължават да се водят „половин дузина“ разследвания, но досега „съдебно му минало е било девствено“. „Половин час в съдебна зала в новия Дворец на правосъдието в Париж“ беше достатъчен да „промени всичко това“.
Магистратката Ме прочете присъда, която не спести нищо и на никого, пише Би Би Си.
"Саркози, Тиери Ерзог и Жилбер Азибер са знаели точно какво правят, каза тя. Те са обменяли поверителна информация срещу професионални услуги. И това е корупция от всяка гледна точка."
"Това далече не е краят на историята", предупреждава още кореспондентът на Би Би Си Хю Шофийлд. Той отбелязва, че „обжалването може да трае години“. Но Никола Саркози вече има „различен облик“. "Преди той беше онеправдан бивш президент, воюващ срещу ляв съдебен сговор (националната финансова прокуратура, която го преследваше, беше създадена от неговия социалистически приемник Франсоа Оланд). Днес той е осъден от съд".
Испанският "Мундо" прогнозира „края на политическата кариера на Никола Саркози“.
"Осъждането за корупция е бреме. И перспективата за други процеси също не е комплимент", коментира изданието.
То припомня, че бившият президент се очаква на 17 март да чуе присъдата си по т.нар. дело „Бигмалион ”, което е за разходите за президентската му кампания през 2012 г.
"Но - предупреждава "Мундо" - в страна, която обича епичното завръщане на старите воини (вероятна алюзия с Наполеон Бонапарт) , нищо не може да бъде изключено."
"Нямам желание магистратите да определят, кои ще бъдат моите съперници на президентските избори", коментира пред радио "Европа 1" тази сутрин лидерката на крайнодесния Национален сбор Марин Льо Пен. "Има много неща, които ме притесняват в това дело. Смятам, че разговорът между адвокат и неговия клиевт е неприкосновен", добавя тя относно подслушаните разговори на Саркози. Поради подслушванията тя определя делото "порочно от самото си начало. Делото беше поето от Националната финансова прокуратура, която е голям проблем, казвам го от много време", продължава Льо Пен … "тя стана прокуратура на опозицията: щом някой опозиционен политик срещне поблем, той го доверява на Националната финансова прокуратура".
Марин Льо Пен, която самата е следствена в дело за подозирани фиктивни назначения в нейната партия, смята, че "Никола Саркози... трябва да може да се яви като кандидат (на президентските избори догодина - б.р.) ако желае, въпреки осъдителната присъда, която беше произнесена".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни