Съветът за сигурност на ООН е разделен по въпроса за военния преврат в Мианма, където протестите продължават, а властите отговарят със сила, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
От началото на демонстрациите след пуча на 1 февруари силите за сигурност са убили най-малко 55 души. Сряда бе най-смъртоносният ден от началото на протестите, с 38 убити.
Вчера бе застрелян 26-годишен демонстрант в северния град Мандалай. Протестите обаче продължават и днес.
Над 1700 души са били задържани в Мианма след преврата, според данни на ООН. Сред тях са трийсетина журналисти.
Вчера Съветът за сигурност обсъди ситуацията в Мианма при закрити врата. Заседанието бе поискано от Великобритания.
Съветът не успя да приеме декларация, но консултациите ще продължат другата седмица, казаха дипломати.
САЩ и ЕС вече предприеха наказателни мерки срещу военната хунта, която свали от власт цивилното правителство, де факто ръководено от Аун Сан Су Чжи - "иконата" на десетилетната борба за демокрация в Мианма. Китай и Русия, традиционни съюзници на мианмарската армия и основни доставчици на оръжия за страната, обаче отказват да говорят за "държавен преврат", посочва АФП.
Ройтерс отбелязва, че Пекин и Москва, които имат право на вето, по всяка вероятност биха го използвали при гласуване на резолюция за налагане на оръжейно ембарго на тази държава от Югоизточна Азия.
На заседанието специалният пратеник на ООН за Мианма, швейцарката Кристине Шранер Бургенер, призова Съвета за сигурност да предприеме действия в отговор на кръвопролитията.
"Още колко дълго можем да позволяваме на мианмарската армия да се измъква?", попита тя, цитирана от Ройтерс.
Шранер Бургенер подчерта, че е критично важно Съветът за сигурност да предупреди мианмарските военни и да поддържа народа на страната, в подкрепа на ясните резултати от изборите през ноември, спечелени от Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чжи.
Китай и Русия провалиха приемането от Съвета за сигурност на ООН на декларация, призоваваща за "край на насилието" в етиопския щат Тигре, предаде Франс прес, като се позова на дипломати.
Възраженията на двете страни довели до изоставяне на проекта вчера след два дни на преговори.
Според дипломат Китай поискал формулировката, че Съветът за сигурност настоява за "край на насилието в Тигре", да отпадне от текста. Западните държави, включително вносителят на текста, непостоянният член Република Ирландия, обаче не се съгласили.
Русия от своя страна подкрепила китайската позиция. Индия също предявила възражения срещу дребен детайл от текста.
Китай и Русия смятат въоръженият конфликт, избухнал в Тигре в началото на ноември, за "вътрешна работа" на Етиопия. Според дипломат те биха подкрепили декларация, ако тя не споменава хуманитарната ситуация в северния етиопски щат.
В четвъртък сутринта Съветът за сигурност проведе при закрити врата видеоконференция за Тигре, но не успя да приеме изявление. Все пак бе взето решение консултациите да продължат.
Вчера африканските членове на Съвета за сигурност (Кения, Нигер и Тунис), които досега настояваха кризата да бъде разрешена с посредничеството на Африканския съюз, подкрепиха за първи път от началото на конфликта приемането на декларация от съвета. Те изтъкнаха аргумента, че ситуацията вече е нетърпима.
Високопоставени представители на ООН обвиниха Еритрея в жестокости в конфликта в Тигре и я призоваха да изтегли войските си от съседна Етиопия.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни