Китайският износ за периода януари-февруари е нараснал с 60,6 на сто спрямо същия периода на миналата година, показват данните на митническата администрация, цитирани от ДПА и БТА.
Вносът за същия период е нараснал с 22,2 на сто. Търговският излишък за периода е достигнал 103,25 милиарда долара.
Голямото повишение се дължи на забавянето на търговията в началото на миналата година вследствие на коронавирусната пандемия. Китай започна да затваря фабрики през януари, докато вирусът се разпространяваше извън първоначалния епицентър в Ухан.
Икономическата активност нарасна отново през март и април благодарение на правителствени инвестиции. Китай отбеляза икономически растеж от 2,3 на сто за миналата година, единствената от големите световни икономики, отбелязали повишение, припомня ДПА.
В петък китайският премиер Ли Къцян заяви, че целта на Пекин е да бъде постигнат ръст от "над 6 на сто".
Международният валутен фонд на свой ред прогнозира растеж от 8,1 процента за втората по големина икономика в света.
Китай беше първата страна, засегната от коронавируса, който парализира икономиката му. След безпрецедентни карантинни мерки, замразили икономическите дейности, през първото тримесечие на 2020 г. беше отчетено историческо свиване на растежа (-6,8 процента).
Постепенното подобряване на здравната обстановка от пролетта нататък обаче даде възможност брутният вътрешен продукт на страната отново да се увеличи. В крайна сметка Китай регистрира положителен растеж за миналата година (2,3 процента), за разлика от повечето страни, но това беше най-слабият му резултат от 1976 г. досега.
За да подпомогне затруднената си икономика в разгара на пандемията, Китай увеличи дефицита си до 3,6 на сто от БВП. Премиерът Ли Къцян смята, че този процент ще бъде сведен до 3,2 на сто.
Китай не разполага с бюджетен излишък от 2007 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни