Цените на фючърсите на суровия петрол от международния бенчмарк "Брент" се повишиха още малко в тазсутрешната търгвия и към момента се продават на цена от 70,80 долара за барел. Това е второто прескачане на границата от 70 долара за седмица и най-високата стойност, която черното злато е достигало от началото на пандемията в началото на миналата година.
В същото време ситуцията е сходна и с американския суров петрол WTI, който преживя истинска драма през миналия март, търгувайки се за кратко дори за отрицателни стойности. Той също постигна рекорд и към момента фючърсите му за април се продават на цена от 67,50 долара за барел.
Причините за движението нагоре са основно две. Първо - одобреният законопроект за стимули на американската икономика, който администрацията на Джо Байдън успя да прокара през двете камари на Конгреса. Той е на стойност от 1,9 трилиона долара и според вносителите му би трябвало да изтегли щатския стопански живот към нивата му от преди кризата.
В същото време обаче войната в Йемен продължава да влияе на търговията, заради продължаващите и засилващи се удари на силите на Хусите. Те използват безпилотни летателни апарати, вероятно финансирани от Иран, с които успяха да нанесат тежки удари по петролни инсталации в Саудитска Арабия. Според някои източници един от ударите е нанесъл сериозни щети "в самото сърце на петролна Саудитска Арабия", особено на местата, отговарящи за експорта.
Очакването е, че движението на цената нагоре ще продължи заради отказа на ОПЕК+ да запази намаленото производство поне до края на април. В същото време търсенето все още не е напълно възстановено.
Проблемът - високата цена на петрола може да се окаже сериозна спирачка пред възстановяването на някои развиващи се пазари, което основно се движи от потреблението.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни