Новото - 27-мо - издание на Индекса на икономическа свобода за 2021 на фондация "Херитидж" подрежда 178 държави по степента на икономическата свобода, която са постигнали. Скалата на индекса е от 0 (най-ниска свобода) до 100 т. (най-висока свобода), а първото място е заето от Сингапур с 89,7 точки. Списъкът на най-свободните държави се допълва от Нова Зеландия, Австралия, Швейцария и Ирландия – всички с по над 80 точки. На дъното на класацията пък са Северна Корея с едва 5,2 т., както и Венецуела и Куба с по под 30 точки.
Интересно е да се отбележи, че Хонконг и Макао вече не са включени в това издание, защото както посочват авторите "Индексът тази година измерва икономически свобода само в независими държави, където правителствата упражняват суверенен контрол върху икономическите политики. Без съмнение и Хонконг и Макао, като специални административни региони, се радват на икономически политики, които в много отношения предлагат на своите граждани повече икономическа свобода, отколкото е на разположение на обикновения гражданин на Китай, но развитието през последните години недвусмислено показа, че тези политики са в крайна сметка контролирани от Пекин".
Резултатът на България
С резултат от 70,4 т. България заема 35-та позиция в световната класация, между Казахстан и Малта. В европейския регион, включващ 45 държави, страната ни е на 20-то място.
Позицията на България отразява резултатите в 4 категории, съставени от 12 изследвани индикатора. Данните за тях са за втората половина на 2019 г. и първата на 2020 година.
Върховенство на закона – традиционно най-слабата категория за България. Нещо повече, най-слабо оцененият индикатор, този за ефективността на съда, дори намалява спрямо миналогодишното издание. Останали два индикатора в тази категория също остават сравнително слаби, въпреки че имат подобрение през тази година. Съдебната власт остава сред институциите с най-ниско доверие, а възприятията за корупция (особено по отношение на обществените поръчки и усвояването на европейски средства) и неправомерно политическо и бизнес влияние са широкоразпространени.
Размер на правителството – тук България отбелязва добри резултати в индикаторите, измерващи данъчната тежест и фискалната стабилност. Основна тежест за високия резултат имат плоският данък и ниският дълг.
Ефективност на регулациите – най-ниски резултати в тази категория отбелязват свободата на бизнеса и на труда, основно заради изискванията за започване на бизнес, издаване на разрешително за строеж, свързването с електричество, които обаче отбелязват известен напредък през последната година на изследване.
Отворени пазари – резултатът на България в тази категория е пряко обвързан с членството на страната в ЕС и общата политика на съюза по отношение на външната търговия. Като цяло, чуждестранните и местните инвеститори се третират еднакво от закона.
Напредъкът на България в икономическата свобода през годините е символичен, въпреки че за първи път в миналогодишното издание на индекса страната се класира като „по-скоро свободна“ (от по-слабата категория на "умерено свободните" държави) и категоризацията ѝ се запазва и в тазгодишното издание.
Спрямо 2017 г. резултатът на страната се повишава с едва 2,5 т., но по-важното е, че почти липсва подобрение при представянето на България по отношение на върховенството на закона, въпреки изключително ниската база
Компанията на България
И докато резултатите на страната ни при 5 от индикаторите светят в зелено, то наложително е да погледнем в каква компания сме по индикаторите, които регистрират ниски стойности, непроменени от години.
правото на собственост у нас е защитено колкото в Йордания и Грузия,
ефективността на съда е сходна на тази в Гамбия, Русия, Малави и Тунис,
почтеността на правителството в България е получила оценка като тази на Китай, Косово, Фиджи и Азербайджан,
ефективността на правителствените разходи е подобна на тази в Турция и Белиз,
свободата на бизнеса в България е колкото в Гана, Джибути и Египет,
свободата на труда у нас е на нивата на Бангладеш и Австрия.
Значението на икономическата свобода
Авторите на изследването ясно доказват връзките между доброто представяне в индекса и редица икономически и социални индикатори. По-високата икономическа свобода е пряко свързана с доходите и благосъстоянието, човешкото развитие, демокрацията, здравето на гражданите, чистата околна среда и ограничаването на бедността.
Едно от най-важните следствия от високото ниво на икономическа свобода е, че тя насърчава постоянно процеса на промяна и подобрение в икономиката, стимулира просперитета по много по-ефективен начин, отколкото е възможно от което и да е правителство и държавна програма/план.
Страни, които насърчават икономическата свобода, се радват на увеличаваща се производителност, многобройни иновации и висок икономически растеж. Обратно, управляващи, които не вярват в предприемачите и считат, че правителствените политики за намеса в икономиката ще доведат до растеж, най-често обричат гражданите си да живеят и работят в изоставаща икономика, не реализираща потенциала си.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни