Учени от Европейската южна обсерватория наблюдават тези дни една нова комета. Кометата Борисов е обект, който е открит за първи път през август 2019 година от астронома Генади Борисов от Крим.
Оказало се, че наблюдаваният обект е от интерес за астрономията, тъй като е „звезден гост“ в Слънчеват асистема. Кометата се е образувала в друга система и е попаднала в нашата наскоро, но е „в по-първично състояние от всички познати ни комети“, коментират учените.
В момента Борисов е наблюдавана от астрономите от европейската южна обсерватория с намиращия се там новотехнологичен телескоп Very Large Telescope.
Тази комета е била изхвърлена от нейната система и е попаднала в нашата, смятат астрономите. Тя обаче не се е променила изобщо.
Стефано Банюло от британската обсерватория Armargh също е описал наблюденията си на Борисов в списание „Нейчър комюникейшънс“.
„Поляризацията на Борисов е по-силна от тази на познатите ни комети. Тя се състои от газ и прах.“
Това показва, че кометата не се е променила под влиянието на външни фактори и пътува из Космоса в първичното си състояние.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни