Световните финансови ръководители ще се споразумеят днес да увеличат резервите в Международния валутен фонд (МВФ) с 650 милиарда долара и да удължат замразяването на обслужването на дълговете на развиващите се страни, за да им помогнат да се справят с пандемията от коронавируса, според проектоизявлението, видяно от Ройтерс, пише БТА.
Освен това се очаква министрите на финансите и управителите на централните банки на 20-те най-големи икономики в света (Г-20) да възродят обещанието си за борба с търговския протекционизъм. Такава точка в документите им не фигурира от март 2017 година по настояване на администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Изостря се и тонът по въпроса за климатичните промени - тема, която бе разводнена в изявленията на Г-20 по времето на Тръмп.
"Ще засилим допълнително подкрепата си за уязвимите страни при справянето им с предизвикателствата, свързани с пандемията от Ковид-19", пише в проекта, който ще бъде одобрен на днешната виртуална среща на финансовите лидери от Г-20.
"Призоваваме МВФ да направи изчерпателно предложение за ново разпределение на специални права на тираж в размер на 650 милиарда долара, за да отговори на дългосрочната глобална нужда от допълване на резервните активи", се допълва в проектоизявлението.
Проектът сочи и, че в Г-20 има съгласие за последно удължаване до края на 2021 година на инициативата за замразяване на дълговите задължения, целяща да освободи пари в развиващите се страни за борба с Ковид-19.
Още по темата
- ДЕНЯТ: Ефектът „Тръмп“ и културният погром на българските „патриоти“
- Тръмп няма представа къде е България и няма нищо да ви даде
- Байдън ще опита да форсира последни 6 млрд. долара за Украйна преди инаугурацията на Тръмп
- "Гордея се". "Тя си е наша". В Словения доволни от връщането на Мелания в Белия дом
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни