Специализираната прокуратура се похвали, че е приключила разследването срещу певицата Лилана (Лиляна Деянова) и други 6 лица.
Любопитно е, че на обвиняемите още не са им предявени материалите, а прокуратурата обикновено излиза със съобщение чак на следващата "стъпка" - когато внесе обвинителен акт.
Лилана е сочена от главния свидетел в поредицата дела срещу Васил Божков като изключително приближена на хазартния бос и партиен лидер. Бившият съдружник Цветомир Найденов твърди, че в офиса на Божков имало "ден за Лилана".
Така след кампанията срещу Божков, прокуратурата се стовари с палитра от обвинения срещу певицата, като сред тях имаше дори, че ритала по вратите на АПИ и твърдяла, че трябва да подпишат договор с нея (за е-винетки), което предизвикало у служителите траен стрес и уплах.
Сега обвиненяата са, че нейната ОПГ за времето от 2016 г. до 25 април 2020 г. незаконно е усвоила европейски средства за над 2 милиона лева.
Първоначално прокуратурата посочваше 11 договора за европейско финансиране, сключени от контролирани от групата фирми на обща стойност 4 883 298,72 лева, но става ясно, че има и друго досъдебно производство срещу нея - отделено.
Отделно тя е обект на запор и искане за конфискация от Цацаровата КПКОНПИ, а Министерството на икономиката претендира "100 % корекция" на платените суми по 4 от договорите (просто казано - да върне парите в пълен размер). Други 3 са прекратени, без да бъдат изплатени европарите, а 4 се проверяват, става ясно още от днешното съобщение.
По предмета на обвиненията:
"Установено бе, че контролирани от групата дружества, повечето от които без реална стопанска дейност, са кандидатствали за покупка на софтуерни продукти, вписвайки неверни данни в приложената документация. Впоследствие разследваните дружества декларирали покупка на въпросния софтуер от чуждо юридическо лице. То било регистрирано от участник в престъпното сдружение и нямало търговска дейност.
Установено бе също, че активът по един от проектите - безпилотен летателен апарат (дрон), е с произход Република Китай, а не на фирмата на обвиняема по делото, получила европейско финансиране за неговото разработване."
Това е и цялото обяснение, което дава прокуратурата за същината на престъпленията, в които я обвиняват.
Ето и пълния текст на прокурорското прессъобщение:
Специализираната прокуратура приключи разследване за незаконно усвояване на средства по европейската програма „Иновации и конкурентноспособност“
Специализираната прокуратура приключи действията по разследването срещу седем лица за участие в организирана престъпна група за незаконно усвояване на европейски средства по програма „Иновации и конкурентноспособност“.
Предстои предявяването на материалите по досъдебното производство на привлечените към наказателна отговорност. След запознаване с повдигнатите обвинения и събраните доказателства в Специализирания наказателен съд ще бъде внесен за разглеждане обвинителен акт.
Събраните в хода на разследването доказателства сочат, че за времето от 2016 г. до 25 април 2020 г. групата незаконно е усвоила европейски средства за над 2 милиона лева. Размерът на нанесените от дейността й щети може да се окаже значително по-голям - част от материалите по делото са отделени в друго досъдебно производство, което не е приключило.
Петима от обвинените за злоупотреби с европейски средства бяха задържани на 25 април 2020 г. при специализирана операция на СДВР и ДАНС, под ръководството и надзора на Специализираната прокуратура. Иззети бяха сървъри, компютри, документи и други доказателства. В хода на разследването към наказателна отговорност за участие в престъпната група бяха привлечени още 2 лица.
Предмет на разследване от Специализираната прокуратура бяха 11 договора за европейско финансиране, сключени от контролирани от групата фирми на обща стойност 4 883 298,72 лева. Във връзка със събраните от ДАНС и Специализираната прокуратура доказателства, Министерството на икономиката предприе процедури по 100-процентова корекция (възстановяване) на платените суми по 4 от договорите. Други три договора бяха прекратени, без по тях да са предоставяни средства. По останалите 4 бяха назначени експертизи.
Установено бе, че контролирани от групата дружества, повечето от които без реална стопанска дейност, са кандидатствали за покупка на софтуерни продукти, вписвайки неверни данни в приложената документация. Впоследствие разследваните дружества декларирали покупка на въпросния софтуер от чуждо юридическо лице. То било регистрирано от участник в престъпното сдружение и нямало търговска дейност.
Установено бе също, че активът по един от проектите - безпилотен летателен апарат (дрон), е с произход Република Китай, а не на фирмата на обвиняема по делото, получила европейско финансиране за неговото разработване.
Още по темата
- Европрокуратурата разследва измама за реставрация на църква у нас
- Сарафов не можел да провери централата на Пеевски. Заради ПП-ДБ
- "Моби Дик" - Европрокуратурата разби схема за ДДС измами за €520 млн. Има и българска следа
- Димо Алексиев остава под домашен арест. "Бях глупав и самонадеян", каза актьорът
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни