Министрите на вътрешните и на външните работи във всеки един кабинет - бил той редовен или служебен, са сред пряко ангажираните с организацията на избори членове на правителството. МВР гарантира сигурността на процеса и следи за посегателства върху честността, МВнР отговаря за организацията на гласуването за българските граждани зад граница. А именно провеждането на честни избори е основната задача на всяко служебно правителство.
Президентът Румен Радев заложи на внушителен юридически стаж и управленска биография при избора на нов вътрешен министър. Но и на по същество външен на системата на МВР кадър. Избраникът е Бойко Рашков - бивш директор на Националната следствена служба и Специализираната следствена служба, избран за главен прокурор (но бламиран от Петър Стоянов), бивш член на Висшия съдебен съвет, народен представител в 39-ото Народно събрание, заместник-министър на правосъдието, а последно - председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. Той ще е и вицепремиер.
Докато беше на последния пост, Рашков беше трън в очите и на ГЕРБ, и на държавното обвинение - защото системно в докладите на Бюрото лъсваха злоупотреби и нарушения при използването на СРС от ДАНС, МВР и прокуратура, както и за нередности при издаването на съдебни разрешения за ползването на специалните способи за разследване.
Самото Бюро бе обект на атаки от служби и прокуратура, докато Рашков беше начело. В доклада за 2017 г., когато бяха констатирани множество нарушения, Рашков намекна, че са "слушани" магистрати, политици и журналисти. Отказа да назове имена. Директно обвини и прокурагурата, че оттам има умишлен теч на СРС към определени медии.
Последва върволица от изслушвания и разменени обвинения между Рашков и бившия вече главен прокурор Сотир Цацаров. В този период обвинението и ДАНС системно отказваха информация на Бюрото, което трябва да е гарант и да контролира ползването на СРС.
В края на 2018 г. ГЕРБ очаквано отстрани Рашков от бюрото по СРС. Оттогава докладите не констатират особени нарушения на службите при прилагането на следене и подслушване. Юристът обаче попадна в правния съвет на президента Румен Радев.
Бившият следовател бе начело на Бюрото и в разгара на проверката на аферата "Червеи" за незаконно подсрушване, заради което бе обвиняема и в крайна сметка осъдена бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева. Той бе и свидетел по делото заради доклада, който спецзвеното подготви.
Още по темата
- 105 млн. лв. разходи одобри МС - половината за общинска инфраструктура
- Главчев "иронизира" Радев след критиките му за възход на олигархията и немощ на властта
- Радев: Ако аз назначавах служебния кабинет, нямаше да има държавна немощ и възход на олигархията
- Борисов отказа "санитарен кордон" около Пеевски в парламента (ВИДЕО)
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни