Президентският самолет и лимузината на румънския комунистически диктатор Николае Чаушеску бяха продадени на търг снощи на аукционна къща "Атмарк", като цената им надхвърли неколкократно първоначално обявената, предадоха румънските информационни агенции Аджерпрес и Медиафакс, цитирани от БТА.
Президентският самолет РОМБАК "Супер 1-11", който бе спрян от полети през 1989 г., бе продаден за 120 000 евро при начална цена на търга от 25 000 евро. Самолетът е бил използван за официални пътувания на Чаушеску в продължение на четири години - от 1986 г. до 1989 г.
На търга бе предложена и лимузината Пайкан Хилман-Хънтър, 1974 г., която Чаушеску получил като подарък от иранския шах Мохамад Реза Пахвали, свален от власт през 1979 г.
Лимузината Пайкан Хилман Хънтър, подарена на Николае Чаушеску от иранския шах Мохамад Реза Пахлави. Снимка Туитър
Лимузината надхвърли близо 24 пъти първоначалната си цена от 4000 евро и бе продадена за 95 000 евро.
Още един президентски самолет РОМБАК "1-11", използван през първия мандат на президента Йон Илиеску, бе продаден на търга снощи за сумата от 165 000 евро.
Първоначалната му цена също бе 25 000 евро. Този самолет е последният РОМБАК, построен в Румъния. Първият му полет е бил през 1989 г.
Румъния бе първата комунистическа държава, след Съветския съюз и преди Китай, произвела пътнически реактивен самолет. Първият РОМБАК е летял през януари 1983 г. от Букурещ до западния град Тимишоара. Първият международен полет е осъществен два месеца по-късно до Лондон. Двигателите на самолетите са се произвеждали в заводите "Аерофина" и "Турбомеканика" по лиценз на Ролс Ройс.
Заради изключителната си рядкост и значението им за техническата история на Румъния, двата президентски самолета бяха добавени тази година към категорията "съкровища" на румънското движимо културно наследство. По закон те не могат да напускат страната и който и да е собственикът им, има задължението да ги поддържа.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни