Рафаел Надал си направи очакван подарък на 35-ия рожден ден - победа във втория кръг на "Ролан Гарос". Рекордьорът по титли на клея в Париж прелетя през Ришар Гаске (Франция) в 17-ия мач помежду им - 6:0, 7:5, 6:2.

Следващият съперник на Рафа е британецът Камерън Нори. А за първи път в историята Франция остана без представител в третия кръг.

Роджър Федерер, който е в половината на шампиона, също достигна тази фаза след успех над стария си познайник Марин Чилич (Хърватия) - 6:2, 2:6, 7:6(4), 6:2.

Във втория сет, загубен от Маестрото, той получи официално предупреждение, след като отиде да се избърше с кърпата, докато хърватинът се готвеше да изпълни сервис. Федерер поизпусна нервите си и поспори със съдията на стола.

Това явно повлия на играта му и Чилич изравни частите. Интригата се върна, третият сет бе решен с тайбрек, но в четвъртия Федерер затвори мача. На пресконференцията той обяви, че не е разбрал защо е предупреден, ситуацията била объркана.

Новак Джокович записа победа с 3:0 над Пабло Куевас, а в следващата фаза са още Матео Беретини, Яник Синер, Диего Шварцман, Ян-Ленард Щруф и Филип Колшрайбер, който преодоля представящия се силно от началото на годината руснак Аслан Карацев.

Световната №1 при дамите Ашли Барти (Австралия) рано се прости с турнира - заради контузия. Тя бе принудена да напусне корта след 1:6, 2:2 срещу Магда Линет.

Слоун Стивънс пък се справи с Каролина Плишкова - 7:5, 6:1. В третия кръг са Елина Свитолина, Дженифър Брейди, шампионката Ига Швьонтек, София Кенин, Коко Гоф и Елиз Мертенс.