Президентът Румен Радев е подкрепил идеята на Франция и Германия за среща ЕС-Русия.
„Категорично подкрепих и приветствах тази инициатива за актуализация на стратегията за отношенията с Русия“, заяви той пред български журналисти след края на Европейския съвет в Брюксел.
Идеята за среща с Русия бе издигната от германския канцлер Ангела Меркел и Еманюел Макрон. Тя обаче бе отхвърлена и дори не влезе в заключенията на Европейския съвет.
Против бяха страни от Източна Европа начело с Полша, Литва, Латвия и Естония.
„Тук не става въпрос просто за отношението към Русия, а за нивото на нашите амбиции като съюз по отношение на нашата глобална роля. Дали ще бъдем глобален фактор или зрител на глобалната арена, където се състезават глобалните играчи като САЩ, Китай, Русия.
Напомних на всички лидери, че всички подписахме през 2017 г. Римската декларация, където ясно е заложено, че Европа трябва да бъде стратегически фактор на световната арена“, изтъкна Радев.
Според него в геополитиката е необходим реализъм.
„Седемте години на санкции не доведоха до желаните резултати. Необходимо е да търсим нови инструменти за развитие на нашите отношения с Русия, най-вече за деескалация.
С Русия споделяме общо европейско пространство и по отношение на климата, здравеопазването и сигурността. Само губим взаимно от противопоставянето“, добави президентът.
Той дори направи прогноза, че макар да не намери място в заключителната декларация, тази форма на диалог рано или късно ще намери начин да бъде реализирана.
Радев бе помолен да коментира и спорния унгарски закон срещу ЛГБТ-общността, който бе посрещнат на нож от повечето лидери. А еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейдерс дори предупреди, че Европейската комисия може да даде Будапеща на съд.
Никой няма право да налага ценностите си на Унгария
Държавният глава определи като емоционални разискванията в Европейския съвет по въпроса.
„Слуховете, че заради този закон Унгария ще бъде изхвърлена от ЕС или сама ще го напусне, са силно преувеличени. Няма как да стане“, категоричен бе той.
Осъждането на Унгария няма да реши проблема, смята Румен Радев.
„В дебатите се използваха активно европейски ценности като свобода, толерантност, човешко достойнство.
Призовах в този диалог те да не бъдат използвани като клишета, а да внимаваме в тяхната дефиниция и начин на употреба. Да, правото на самоопределение е основна ценност и тя трябва да бъде отстоявана, но никой няма правото да налага своите ценности, разбирания и мироглед върху другите“, обобщи българският президент.
За корупцията
Европа изостана от САЩ в прилагането на практическите мерки за борба с корупцията, каза още Радев. Той изтъкна, че ЕС критикува Русия най-вече заради корупцията и прането на пари, но България досега е оставала в периферията по тези въпроси.
„Първо трябва да погледнем в нашата къщичка. ЕС, като дава колосални средства по плана за възстановяване и бъдещите оперативни програми, е редно да засили контрола за начина на използване на тези средства“, заяви президентът.
И отново нападна предишното българско правителство. Според него то не е внесло своя план за възстановяване и развитие, защото е бил в насипно състояние и всички сигнали от ЕС са били да бъде основно преработен. Затова огромното усилие, което полага служебното правителство, е този план да бъде в съзвучие с всички европейски изисквания, да води не до усвояване, а до истински икономически растеж и реална, ускорена модернизация на страната, да има ясни приоритети, да бъде в интерес на хората и на въвеждането на нови технологии.
Едва сега в плана бил въведен проектът за спешна медицинска помощ по въздуха, посочи президентът. Той уточни, че с планираните шест хеликоптера ще може да се покрие т. нар. златен първи час не само при катастрофи, а също при инсулти и инфаркти, които са основната причина за високата смъртност в България.
Румен Радев се надява през юли планът да бъде подложен на обществено обсъждане и да бъде внесен в следващия парламент.
Държавният глава коментира и сигналите, подавани до европейски институции от ГЕРБ. За него опитът да бъзе предизвикана легитимация отвън не може да компенсира загубата на легитимация вътре в България.
„В Брюксел Европейският парламент прие резолюция спрямо управляващите от ГЕРБ, излагаща напълно греховете на тяхното управление.
По-късно и нашите партньори от САЩ наложиха безпрецедентни санкции на България и на бизнесмени, близки до бившия премиер Борисов“, припомни Радев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни