Демонстранти събориха статуите на британските кралици Виктория и Елизабет II в канадския град Уинипег, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Това се случва в момент, когато гневът в Канада се засилва след откриването на останките на деца в безименни гробове в района на училища, в които някога са се обучавали ученици от коренното население на страната. Статуите на двете британски кралици са били свалени навръх националния празник - Деня на Канада - 1 юли.
Първо е съборен паметникът на кралица Виктория пред сградата на парламента на провинция Манитоба, чиято столица е Уинипег. Множеството е приветствало падането на статуята на земята, протестиращите танцували около нея. Някои демонстранти са боядисали дланите си с червена боя, да са ги избършат в монумента и пиедестала му.
Издигащата се наблизо статуя на кралица Елизабет II също е свалена от постамента си.
Елизабет Втора - британската кралица - е и държавен глава на Канада, чието държавно устройство е парламентарна демокрация и конституционна монархия. Кралица Виктория е била на трона от 1837 до 1901 г., когато Канада е била част от Британската империя.
Протести заради трагичната участ на деца от коренното население имаше вчера и в най-многолюдния канадски град Торонто, а хиляди хора се включиха в шествие във федералната столица Отава. На много други места бяха организирани бдения и митинги.
По традиция Канада отбелязва националния си празник с пищни тържества. Тази година обаче много градове отмениха тези събития заради скандала с безименните гробове, принудил канадците да се изправят пред колониалната си история. Премиерът Джъстин Трюдо заяви, че сега Денят на Канада ще бъде ден за размисъл.
Близо 1000 безименни гроба бяха открити на терените на бивши пансиони в канадските провинции Британска Колумбия и Саскачеван. Повечето от тези училища са били ръководени от Католическата църква и са били финансирани от правителството. В продължение на 165 години - до 90-те години на миналия век - училищата разделяли насила деца от коренното население от техните семейства. В тези учебни заведения децата били недохранвани и тормозени физически и сексуално.
През 2015 г. специална комисия, създадена от канадските власти, нарече случилото се "културен геноцид".
Британското правителство осъжда всяко действие, оскверняващо паметник на кралицата, заяви говорител на премиера Борис Джонсън.
Още по темата
- Регулаторите проверяват застрахователите за картел след протеста на таксиметровия бранш
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ПП и ДаБГ на нож, ИТН, МЕЧ и АПС забравиха за санитарния кордон
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- Заради Тръмп: много американци обмислят бягство в Канада
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни