В държавата, в която една от важните задачи на противопожарната служба е да сваля от дърветата заблудени котки, неспособни да слязат сами, домашните животни са на особена почит – 12-те милиона котки и седемте милиона кучета.
Индустрията, която им осигурява както всички необходими, така и всякакви напълно излишни продукти и приспособления, процъфтява; цял медицински отрасъл просперира покрай възможностите за кучешка физиотерапия, включително с подводен тренажор или хомеопатия; да не говорим за условията при изпращането на животинките в последния им път и бутиковите гробища, защото за домашния любимец нищо по-малко не би било достойно.
При Макс, Хектор, Рекс или Белло подборът се извършва максимално внимателно – може дори да бъдат взети за пробен период, за да се установи дали наистина съответстват на изискванията на бъдещите си стопани. Може обаче и да са от породата „квартална превъзходна“, внесени от България, Турция или някоя друга далечна балканска държава – с най-доброто желание да им се осигури уютен дом, пък произтичащите от доброто дело облекчения при плащането на кучешките такси са само добре дошли.
Размерът на таксите, впрочем, изобщо не е малък – 150 евро годишно за едно куче, по 210 ако кучетата са две, по 264 – ако са три и повече. Най-голям лукс е поддържането на опасно /бойно/ куче – то излиза 840 евро годишно. Но пък насреща може да се разчита на осигурените специални райони за разходките им, на методично поставени навсякъде кутии с найлонови торбички за отстраняването на неприятните следи от кучетата по улицата, както и за почистването на същите тези следи, ако някой недобросъвестен стопанин все пак ги остави неприбрани.
Признаците на недобросъвестност обаче почти се изчерпват с нулата – кучешки засади по германските улици просто няма. По-чувствителните собственици на градини все пак са се погрижили да сложат предупредителни табелки, а доведени до отчаяние съкварталци се случва и да белязват „простъпките“ с табелки, на които пише „Свинщина“.
Но кучетата-злодеи са единици – повечето са кротки, дисциплинирани, обзаведени със светещи нашийници, за да не ги настъпиш в тъмното, и много предпазливи в общуването с непознати. Връзват ги пред супермаркетите, докато се направят покупките, и те остават там напълно неподвижни и недосегаеми за околните, в предано очакване на „тате“ или „мама“. Случва се и да „работят“ - като всеотдайни водачи на хора с увреждания, или като придружители на просяците, които покрай явяването си на улицата в обществото на умилително животинче, могат да разчитат на много повече постъпления в паничката.
Старанието и послушанието не остават невъзнаградени – от кучешките магазини могат да се купят глезотии, каквито и за хората дори не са предвидени. А са им осигурени и всякакви допълнителни екстри, когато ходят, например, в музей. В град Айзенах музеят на Бах предлага специални условия за настаняване на кучетата, докато стопаните им се любуват на ноти и музикални инструменти.
Междувременно, с приближаването на Коледа, рекламите и информациите по въпроса какво да се подари на домашния любимец за празника, зачестяват все повече. В което няма абсолютно нищо странно, имайки предвид, че годишно германците харчат за комфорта на домашните си животни по 162 милиона евро /извън разходите за храна/. А и както сочат проучванията – 55 процента от анкетираните собственици на куче или коте са готови на лишения, само и само любимецът им да си има всичко.Тази година очевидният хит на пазара са каишките с имитация на скъпоценни камъни, но, разбира се, съвсем не е само това – на мода са и специалните особено меки луксозни креватчета, и ръчно изрисуваните купички за хранене. При желание може да се поръча и специална порцеланова купичка с портрета на любимото куче – струва „само“ 280 евро в каталога на баварската фирма „Софина“.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни