Ламаншът заприлича на Средиземно море. Хиляди нелегални имигранти със стотици лодки атакуват Албион от Континента. Надеждата, че кралството ще си "върне контрола" над собствените граници и ще сложи край на незаконната миграция след Брекзит, изглеждат излъгани - и то не без любезното „съдействие“ на Европа. 

Най-малко 430 мигранти са прекосили вчера Ламанша на път за Обединеното кралство по данни на британското вътрешно министерство. Това бележи нов денонощен рекорд, докато британският парламент разглежда проект за по-строги мерки в предоставянето на убежище, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Предишният денонощен рекорд, от септември 2020 г. беше 416 мигранти, напомня британската осведомителна агенция Прес асосиейшън.

Според Би Би Си близо 8000 души с около 345 лодки са акостирали на английското крайбрежие от началото на годината въпреки обещанията на британското правителство да направи неизползваем този маршрут за миграция и неведнъж отправяните призиви към Франция да засили борбата срещу тези пътувания.

Майор Дан О'Махоуни, който ръководи борбата с "нелегалната заплаха" в Ламанша, казва, че има "неприемливо нарастване на прекосяванията на протока от малки корабчета вследствие на увеличението на нелегалната имиграция в Европа".

"Хората би трябвало да искат убежище в първата сигурна страна, където пристигат, и да не рискуват живота си с тези опасни плавания през (Ламанша). Продължаваме да преследваме престъпниците, които стоят зад тези незаконни пътувания", каза той, цитиран в комюнике на вътрешното министерство.

Междувременно британските депутати проучват тази седмица законопроект на вътрешната министърка Прити Пател за реформа в системата за предоставяне на убежище.

Представена от нея като "справедлива, но строга", но разкритикувана от правозащитни организации, реформата цели да обезсърчи нелегалната имиграция и предвижда да се третират по различен начин кандидатите за убежище според това дали са пристигнали в страната законно или не.

По време на дебати в долната камара Тереза Мей, бивша премиерка, а преди това - вътрешен министър, се изказа протшв идея кандидатите за убежище да бъдат изпращани в центрове извън кралството, докато молбите им се разглеждат.

Законопроектът предвижда да се увеличи от шест месеца на четири години затвор максималното наказание за мигранти, решили да влязат нелегално в страната, и на доживотен затвор - максималната присъда за трафиканти. Сега тя е до 14 години лишаване от свобода.