Европейската комисия отказа във вторник да коментира коресподенцията си с българското правителство по повод българския ограничителен списък по закона “Магнитски”, но напомни, че очаква от страната ни ефективни присъди за корупция.
„Не коментираме изтекли кореспонденции“, заяви в отговор на въпрос на “Клуб Z” говорителят на Европейската комисия Кристиан Виганд. Той обаче уточни, че има редица контакти на експертно равнище между ЕК и страните членки.
На 29 юли Албена Пеева, дипломат от постоянното ни представителство в Брюксел, отговарящ за санкционните режими, получава имейл от Михай Келер, специалист с ресор "Санкции" в Главна дирекция „Финансова стабилност, финансови служби и капиталови пазари“, с въпроси на какво основание служебното правителство е наложило санкции на определени компании, част от които са регистрирани в други държави-членки на ЕС, и как те се вписват в политиката на ЕС за отхвърляне на екстериториалното приложение на санкции от трети страни.
„Комисията знае за решенията на САЩ, насочени към определени български граждани. Но не коментира включването на отделни лица в списъци“, допълни Виганд.
Говорителят на Европейското комисия обаче припомни, че в доклада на Брюксел за върховенството на закона в страните членки за България е отбелязано, че остават някои предизвикателства – най-вече що се отнася до борбата с корупцията. В тази сфера трябва да бъде установена устойчива тенденция с окончателни присъди по дела за корупция по високите етажи. В доклада става дума и за американските санкции по „Глобалния закон Магнитски“.
ЕК ще наблюдава внимателно събитията и ще продължава да работи с България в контекста на годишния доклад за върховенството на закона, завърши Кристиан Виганд.
Шефът на БНБ предупреди какво се случва с банки, които не спазват закона на САЩ
Още на 3 юни, ден след налагането на санкциите, изпратихме писмо до търговски банки за правните последствия от тях, заяви управителят на БНБ Димитър Радев днес в парламента пред временната парламентарна комисия за закона "Магнитски", където двамата с министъра на правосъдието Янаки Стоилов отговаряха на въпроси - предимно на Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС, които бранят санкционирания бизнесмен Делян Пеевски и свързаните с него лица и фирми.
“На 13 февруари 2018 г. Министерството на финансите на САЩ включи в санкциите си латвийска банка, защото не спазва санкции, свързани с КНДР, и за 10 дни банката бе обявена в несъстоятелност. Затова българските банки приемат тези превантивни мерки и спазват санкциите на САЩ”, обясни Радев.
Той заяви, че размерът на кредити и депозити на засегнати лица са незначителни и няма как да разклати банковата система. 11,2 млн. лв. са кредитите на фирми и юридически лица от списъците на МФ, а 28,4 млн. лв. са привлечени средства в български търговски банки.
“Има случаи на лица от списъка, на които са налагани санкции, например от НАП, преди излизането на списъка”, каза още управителят на БНБ.
Поантата в отговорите на Радев на питанията на депутатите от ДПС бе, че действията на БНБ, която разпрати писмо до банките у нас са превантивни и че мерки у нас и сега действат - по закона срещу пранете на пари, като апропо, имало и такива сигнали за някои от обявените в българския списък "Магнитски".
"Всички ограничителни мерки са във връзка с борбата с прането на пари. Те позволяват блокиране на сметки за срок от 5 дни по искане на финансовото разузнаване към ДАНС, при запор от НАП или по санкционирано от съда искане на прокуратурата", допълни Радев.
Радев информира, че няма постъпили оплаквания и жалби по повод превантивните действия на БНБ, само две писма от една партия (“Българско лято” на Васил Божков- б.р.), която пита как да си получи партийната субсидия при наложени санкции. От формацията искали да си открият сметка в БНБ, но от банката им отговорили, че това не може да стане, добави той.
Татяна Дончева ("Изправи се БГ! Ние идваме!") пък опонира на Цонев и цитираното от него решение на ЕК от 2019 г., според което санкции, налагани от страни извън ЕС, не могат да пораждат правни действия в страните-членки. По думите ѝ Цонев удобно изпуска да уточни, че става въпрос за замразени активи, каквито в случая няма. И дори скастри представителите на Движението - докога щели да "ходатайстват" за Пеевски.
Български закон "Магнитски"?
От думите на Янаки Стоилов пък се разбра, че служебното правителство обмисля създаването на своеобразен български закон в отговор на "Магнитски" - по-точно да се изготви уредба как да се действа у нас при налагането на подобни санкции. Ако времето на 46-ото Народно събрание не стигнело, това можело да стане и с постановление на Министерския съвет, посочи Стоилов. Макар да отчете, че ако някое от санкционираните по "Магнитски" лица пожелае, може да оспори пред американските власти включването си в списъка (Пеевски прави такива постъпки) - т.е. има механизъм за жалене, в т.ч. пред съд.
Правосъдният министър постави и въпроса с обхвата на "свързани лица", тесен според българското законодателство и доста разширен според американското. По думите му у нас в момента се гледа чисто формално на тези свързани лица (т.е. само какво показват данните за собствеността и управителните тела на фирмите в Търговския регистър).
Даниел Митов (ГЕРБ) пък предложи да се създаде своеобразна арбитражна комисия - между държавата и засегнатите бизнеси и лица, на което Стоилов отвърна, че тя не може да замести закона, но би могло да е част от механизма.
Предисторията
На 2 юни т. г. американското финансово министерство обяви, че налага санкции заради участие в корупция на няколко души – бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, хазартния бос Васил Божков, бившия зам.-председател на Бюрото за контрол на СРС Илко Желязков, някогашния зам.-министър на икономиката Александър Манолев, както и ръководителите на агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев и Красимир Томов.
Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков са посочените като причастни към корупция по "Магнитски". Сред ограниченията, които законът предвижда, е и блокиране на собствеността им на територията на САЩ, както и мерки срещу 64 фирми и организации, свързани тях.
Дни по-късно Министерството на финансите в София създаде собствен черен списък на фирмите, в който сега има 97 компании.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни