Тази година 230 хил. български граждани на и над 65 години могат да се ваксинират срещу сезонния грип безплатно. Всяка година противогрипни ваксини за най-възрастните се осигуряват по линия на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г. Това съобщиха в четвъртък от Министерството на здравеопазването.
Данните на НСИ сочат, че в края на 2020 г. лицата на възраст 65 и повече навършени години в България са 1 504 048, или 21.8% от населението на страната. Простата сметка показва, че възрастните хора, които ще има право на безплатна противогрипна ваксина, ще са 15 на сто от всички над 65 г.
"По Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип с публични средства се осигуряват ваксини срещу сезонен грип за обхващане на лица на и над 65 г. възраст. За времето на действие на Програмата е предвидено повишаване на имунизационния обхват в целевата група от 10 % до 25 %. Преди приемането на Програмата обхватът с противогрипна ваксина сред възрастното население е средно 2,4 %, като изчисленията са направени на база направени продажби, а не на реално приложени дози ваксина", уточняват от МЗ.
Оттам предлагат и отговори на няколко често задавани въпроси:
Защо да се ваксинираме срещу грип, след като през 2020/2021 заболяемостта беше изключително ниска?
Сезон 2020/2021 беше по-особен по отношение на грипа и острите респираторни заболявания (ОРЗ), като бяха отчетени изключително ниски нива на активност в Северно полукълбо. Това се дължи на повсеместно въведените мерки за ограничаване на COVID-19 в държавите. Сезонният грип, както и коронавирусната инфекция се разпространяват по въздушно-капков път. Ето защо носенето на маски, недопускането струпване на хора в затворени помещения, спазването на стриктна лична хигиена и честата дезинфекция на общоупотребими повърхности ограничи рязко респираторните заболявания, в т.ч. и сезонния грипа.
На този етап не е възможно да се каже категорично как ще се развие грипният сезон 2021/2022 – дали налагането на строги мерки отново ще ограничи разпространението на грипния вирус или поради продължителното потискане той ще мутира в нови, по-агресивни щамове. Сигурно е обаче, че през предстоящия грипен сезон грипните вируси ще си взаимодействат с нови варианти на SARS-CoV-2. Допълнително, поради слабото разпространение на грипните вируси през изминалия сезон сега повече хора ще са податливи на заболяване.
Кои са най-застрашени?
Най-рискови за заболяване с тежко протичане и опасност от смъртен изход са възрастните лица над 65 г., както и лицата с хронични заболявания на дихателната, сърдечно-съдовата системи, с диабет, лица на хемодиализа и др.
Важно е да знаем, че симптомите на сезонния грип наподобяват тези при COVID-19. Грипът също е респираторно заболяване, което протича с температура, възпалено гърло, отпадналост и кашлица. Заболяването с грип след прекарана коронавирусна инфекция би се отразило сериозно на възрастните хора, на гражданите с хронични и придружаващи заболявания, както и на бременните жени. За хората, преболедували COVID-19, чиято имунната система е значително отслабена, заразяването със сезонния грип крие големи рискове.
Можем ли да се ваксинираме срещу грип и срещу COVID-19?
Съгласно Кратката характеристика на продукта ваксината срещу COVID-19 се прилага в отстояние от 14 дни от друга ваксина.
През 2021 г. желаещите, навършили 65 години, ще могат да получат имунизация при своя общопрактикуващ лекар след средата на октомври, уточняват от МЗ.
Допълнително, след началото на октомври, в аптечната мрежа ще бъдат осигурени още около 160 хил. ваксини срещу сезонния грип.
Още по темата
- Над 40 на сто от регистрираните безработни са на 50 и повече години
- През октомври: повече респираторни вируси, сред тях ръст и на COVID. Време за ваксинация
- Борис Джонсън искал Великобритания "да си вземе" COVID ваксини от нидерландски склад. С надуваеми лодки
- Доц. Кунчев: COVID вариантът ХЕС е много лек - колебаеш се болен ли си, или не си
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни