Проблемът с доставките на стоки, който пречи на растежа на глобалната икономика, може да се влоши, предупредиха на международен форум водещи световни банкери, цитирани от Ройтерс. Това ще доведе и до задържането на ръста на инфлацията, независимо че покачването на цените изглежда временно, пише БНР.
Икономическите проблеми по време на пандемията предизвикаха трудности в разпространението на стоките, което от своя страна остави пазарите с недостиг на редица продукти и услуги - от резервни части за автомобили до микрочипове.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че трудностите с доставките вероятно ще продължат и в началото на следващата година, а Кристин Лагард от Европейската централна банка също не очаква затрудненията да приключат скоро, като даже в някои сектори се засилват.
През последните месеци глобалната инфлация се увеличи с нарастването на стойността на енергията, а проблемите с доставките тласкат цените още по-нагоре, отбелязва Ройтерс.
Все по-малко са гласовете обаче, които пригласят на двамата банкери. "Чип" кризата се прехвърля в целия производствен сектор и търговията, има притеснителни данни за намалена земеделска продукция в Китай.
Енергийната криза допълнително стимулира проинфлационните процеси, защото скоро държавите ще започнат да наливат нови пари в бизнеси, в опит да помогнат със сметките. Това ще засили допълнително търсенето и проблемът с доставките ще се задълбочи, смятат експерти.
Още по темата
- Тhe Insider: Как близки до Путин олигарси продължават да търгуват с Европа
- НОИ: Средният осигурителен доход през октомври е 1666,05 лв. Какво показват тенденциите?
- Димитър Маргаритов: Даването на допълнителни минути при увеличение на цената не е непоискана услуга
- Опитите за незаконно преминаване на българо-турската граница са намалели със 70%
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни