Две големи групи мигранти са успели да проникнат на полска територия през границата с Беларус, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Няколко десетки души са успели да разрушат оградите близо до селата Кринки и Беловежа и да преминат границата, съобщи полската осведомителна агенция ПАП, като се позова на регионалната станция на Полското радио в Бялисток.
Радиото цитира говорителка на полските сили за охрана на границата, която заявява, че и в двата случая оградите и загражданията са били съборени със сила.
Част от мигрантите са върнати в Беларус, а други са успели да избягат, каза тя.
От беларуската страна на границата по думите на говорителката има стотици хора.
ЕС в момента планира нови санкции срещу Беларус, които ще бъдат насочени най-вече срещу държавната авиокомпания "Белавия" за предполагаемо транспортиране на мигранти към Беларус, отбелязва ДПА.
Дълга битка
Полските власти се готвят за продължителна борба с миграционната криза на полско-беларуската граница. Това заяви министър-председателят на Полша Матеуш Моравецки пред депутатите от Сейма (долната камара на полския парламент), цитиран от ТАСС.
"Подготвяме се за дълги месеци, дълги тримесечия, а може би за дълги години борба с тази провокация на Лукашенко", посочи той.
По думите на полския премиер при посещението си тази сутрин в района на граничния пункт Кужница, където от беларуската страна в момента се намират около 800 мигранти, са му показали специални контейнери, в които могат да живеят дежурящите на границата служители на полските сили за сигурност.
В понеделник няколко хиляди мигранти приближиха полската граница в района на граничния пункт Кужница. Някои от тях се опитаха да демонтират ограда с бодлива тел, но служителите на полските сили за сигурност използваха сълзотворен газ. След неуспешния опит да преминат границата мигрантите издигнаха палатков лагер.
За сигурността на полско-беларуската граница в момента се грижат 20 000 служители на силите за сигурност - военни, граничари и полицаи.
На следващата среща на върха Полша ще предложи да бъдат разширени санкциите срещу Беларус, обяви Моравецки.
"На следващото заседание на Европейския съвет ще предложим затягане на санкциите", каза той. По думите на Моравецки той е предложил да не се чака декември, а ситуацията на полско-беларуската граница да бъде обсъдена по-рано, във видеоконферентен формат. "Тогава ще поставя въпроса за разширяването на санкциите", добави той.
Полският премиер уточни, че Варшава "няма да предложи само да бъдат затегнати санкциите в сегашния им вид" (увеличаване на списъка на лицата, които нямат право да влизат в ЕС), но и "стигащи далеч икономически санкции".
Той добави, че Полша възнамерява да се бори и с авиокомпаниите, които превозват мигранти, като тук отново ще се търси европейска подкрепа.
Минск обвинява Варшава в насилие срещу мигранти
Беларус обвини днес Полша в използване на насилие срещу четирима мигранти на границата между двете страни, съобщи Франс прес.
"Предвид множеството наранявания по телата на мигрантите, полските сили на реда са се отнесли брутално с тях и са ги прехвърлили над оградата с бодлива тел на границата" в Беларус, каза беларуската гранична служба. Тя уточни в изявление в Телеграм канала си, че четиримата мъже от кюрдски произход са били открити снощи в импровизиран заслон от беларуската страна на границата.
Беларуската гранична служба публикува снимки на няколко осветени от огньове палатки близо до преградената с бодлива тел граница. На видео се виждат трима мъже с окървавено лице или ръце.
Хиляди мигранти са блокирани от беларуската страна на границата с Полша, а времето е студено. И двете страни са разположили войници, което предизвиква опасения за възможна ескалация, отбелязва АФП.
Русия изпраща стратегически бомбардировачи
Два руски стратегически бомбардировача се извършили днес полети над Беларус, съобщи министерството на отбраната на Русия, цитирано от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това е станало на фона на растящо напрежение между Беларус и Полша заради мигрантската криза по общата им граница.
Два руски бомбардировача Ту-22М3 са патрулирали в беларуското въздушно пространство и са спомогнали да се изпробва съвместната система за противовъздушна отбрана на двете страни, се казва в съобщението.
По време на полета самолетите са отработили взаимодействие с наземни пунктове за управление на въоръжените сили на Русия и Беларус. Полетът е извършен в рамките на Единната регионална система за противовъздушна отбрана на Съюзната държава, съобщи ТАСС.
Двата бомбардировача са изпълнили изцяло задачите си и вече са се върнали на летището в Руската федерация, където са базирани.
Меркел призова Путин да вразуми Лукашенко
Германската канцлерка Ангела Меркел поиска днес от руския президент Владимир Путин да предприеме действия във връзка с умишленото предизвикване на миграционната криза по границата между Беларус и Полша от страна на режима в Минск. Призивът бе отправен по време на телефонен разговор между двамата, предадоха световните агенции.
Превръщането от Беларус на мигрантите, намиращи се на границата й с Полша, в инструмент срещу Европейския съюз, е неприемливо и напълно нехуманно, каза Меркел, цитирана от своята канцелария. Тя призова Путин да упражни влиянието си над режима в Минск.
Икономически санкции
Германският външен министър Хайко Маас не изключи възможността да бъдат наложени нови икономически санкции на Беларус, предадоха агенциите, цитирани от БТА.
"Лукашенко продължава опасната спирала на изострянето на ситуацията, от която няма изход дори и за самия него. Той безсъвестно използва търсещите убежище хора като заложници в своята цинична игра за власт", каза Маас. Той заяви, че в ситуацията с мигрантите властите в Минск съзнателно оказват натиск на ЕС и отделни страни от съюза.
"Но ЕС не се поддава на шантаж. През последните месеци ясно дадохме да се разбере, че ще противодействаме решително на коварните и безчовечни действия на Лукашенко и съюзниците му", посочи министърът. Едновременно с това той подчерта, че ЕС не възнамерява да остави бежанците в беда, а "различни хуманитарни организации са готови да помагат както в Беларус, така и в Полша".
Маас не изключи "разширяване и затягане на санкциите на ЕС" срещу властите в Беларус. "Ще наложим санкции на всички, които участват в целенасочено превозване на мигранти. Лукашенко трябва да разбере, че замисълът му няма да успее", заяви външният министър. "Това не изключва варианта в бъдеще санкциите да бъдат разширени и към други области на икономиката."
Европа наблюдава 20 държави, заподозрени като трафиканти
Брюксел заяви във вторник, че наблюдава двадесет държави, включително Русия, за възможна роля в превоза на мигранти до Беларус - страна, която ЕС обвинява в организиране на поток от мигранти към външните граници на съюза, съобщава Франс прес, цитирана от БТА.
ЕС е предприел и дипломатически стъпки пред 13 други страни, полетите за транспорт на мигранти от които са помогнали за "инструментализацията им".
"Русия е сред страните, ситуацията в които наблюдаваме много внимателно", заяви днес Петер Стано, говорител на първия дипломат на ЕС Жозеп Борел. "Оценяваме информацията и данните, с които разполагаме, за полети от Русия и за възможно участие на Русия в тази ситуация", добави говорителят.
ЕС обвинява Минск, съюзник на Москва, че организира от юни насам полети, за да улесни транспорта на мигранти от Беларус към ЕС. Те се оказват блокирани на границите на Литва, Латвия и Полша. Според Брюксел това е "хибридна атака" на режима на Александър Лукашенко, целяща да отмъсти за наложените от ЕС санкции.
ЕС уточни, че наблюдаваните страни са Русия, Република Южна Африка, Алжир, Азербайджан, Венецуела, Индия, Иран, Йемен, Казахстан, Катар, Кот д'Ивоар, Либия, Мароко, Нигерия, Сенегал, Сомалия, Тунис, Узбекистан и Шри Ланка. ЕС се интересува особено от честотата на полетите от тези страни и от степента на запълването им с пътници.
Освен това Брюксел е установил контакти с 13 страни, където са били констатирани злоупотреби, или полети от които са били използвани за "инструментализиране" на мигрантите. Целта на дипломатическите стъпки е да се попречи на жители на тези страни да заминават за Беларус с надеждата да влязат в ЕС.
Тези страни са Грузия, Гвинея, Ирак, Йордания, Камерун, Конго, ДР Конго, Ливан, Египет, ОАЕ, Ирак, Пакистан, Таджикистан и Турция. Според Стано режимът на Лукашенко привлича тези мигранти чрез своите посолства и консулства, като им предоставя визи и транспорт към ЕС.
Очаква се тези дни заместник-председателят на ЕК Маргаритис Схинас да посети някои от тези страни, за да ги предупреди за действията на Минск.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни