Увеличение на цената на парното и тока с над 20% от първи януари. Такава прогноза направи тази сутрин пред бТВ председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев.
Той подчерта, че скокът трябва да бъде дори още по-шокиращ - от 50%, но и че именно затова съществувала Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) - за да смекчи удара върху абонатите. Припомняме, че регулатора вече работи по темата и се очаква по-леко увеличение. Такова обаче почти сигурно ще има.
Очаквано - причината е галопиращата цена на енергията в световен мащаб. По принцип битовите потребители са на регулиран пазар и цената се определя на годишна база, но при резки промени на цената на международните пазари тя може да бъде променена на полугодие. То настъпва именно на първи януари.
Георгиев отбеляза днес, че природен газ е осигурен за всички топлофикации и няма опасност абонатите да останат на студено.
"Най-затруднени са тези топлофикации, които използват природен газ, защото те нямат алтернатива и могат да ползват само синьото гориво, а тези на твърдо гориво имат някаква възможност да лавират", подчерта експертът.
Още по темата
- "Сигурността е скъпа". Как МВР защитава над 50-процентния ръст на заплатите в сектора
- Кафето - с рекорден връх на цените за последните 50 години
- Владимир Малинов: Потреблението на електроенергия от бита е по-голямо от предвиденото
- МФ пита "Вик Холдинг"-а къде са един милиард лева, с които бе финансиран
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни