Българската позиция към Република Северна Македония (РСМ) не може да остане същата, смята българският евродепутат Илхан Кючюк от ДПС и либералната група „Обнови вропа“ (ОЕ).
Той говори пред журналисти в Европейския парламент в Страсбург.
Причината е, че отношенията между София и Скопие през последните две години се развиват. И има конкретно предложение – Протоколът „5+1“, съдържащ . То е изработено от Европейската комисия и целта е да гарантира спазването на двустранния договор от 2017 г. Там се съдържат гаранции и срещу езика на омразата, и по въпроса за историческите сторове, и за учебниците.
Документът е представен на двете страни по време на португалското председателство на ЕС през първата половина на годината.
„Това предложение може да върне диалога, за да се възстанови доверието в Договора. Именно доверието бе нарушено“, изтъкна Кючюк.
На въпрос на Клуб Z дали това означава, е България трябва да направи някакви отстъпки, Кючюк отговори:
„Не съм казвал това.“
Но посочи, че трябва да се премине на нов етап във взаимоотношенията, да се гледа по-прагматично, като се повтаря, че историческият въпрос не може да остане единственият начин за развързване на Гордиевия възел, а да се търсят и други възможности.
Ако нещата останат блокирани, както са в момента, това създава много несигурност в страните от Западните Балкани, изтъкна Кючюк. И даде два примера – кпоровете между Сърбия и Косово и между Република Сръбска и Босна и Херцеговина.
Френското председателство на ЕС, което започва на 1 януари 2022 г., е дало заявка през юни да се проведе среща на върха „ЕС-Западни Балкани“, каза още евродепутатът. И призна, че е бил изненадан от този ход.. По принцип срещата е трябвало да се състои при чешкото председателство, т.е. през втората половина на 2022 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни