Документален филм за живота на работниците в най-големите кланици в Германия бе излъчен вчера по германската тв SAT 1. Продукцията предизвика огромен скандал, след като авторите й обвиниха лично собственика на заводите за разфасоване на месо Клеменс Тьонис в жестока експлоатация на чужденци.
Филмът е сниман и със скрита камера от българска репортерка, която се представя като Милена и подписва договор за работа в кланицата.
"Това беше най-ужасният ден в живота ми, всичко ме болеше след това", разказва репортерката. "В документалния филм обвиняват собствениците на кланицата, че се отнасят към работниците като към "хора за еднократна употреба".
Те получават минималната надница от 9,50 евро на час, от която им се удържат по 2,50 евро за квартира. На 70 квадрата често живеят по 7-8 души. Пари се удържат и за транспорта с рейсове към кланицата. След три дни работа под прикритие, „Милена“ напуска, но я задължават да продължи да плаща наема си за квартирата на завода още три месеца. Всеки ден също така са я карали да работи с един час повече без заплащане. Така тя всъщност натрупва дългове. Лекарка застава пред камерата и разказва, че се е налагало да третира често различни наранявания, без поточните линии да бъдат спирани.
"Това е модерно робство", се заявява във филма, озаглавен „Inside Tönnies“.
"През последния месец работихме по 210 часа, с 50 повече от допустимото", разказват работници.
Журналистите се опитват да конфронтират и самия Клеменс Тьонис с обвиненията, но той подминава камерата им без коментар. Вместо това праща полиция да прогони телевизионния екип.
След излъчването на филма от фирмата обвиниха днес екипа, че е плащал на работници в кланиците, за да говорят лъжи. В същото време десетки бивши служители са се обадили в теливизията, за да потвърдят информацията и да разкажат своите истории.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни