Съпротивата на сенатора Джо Манчин срещу предлагания от американския президент Джо Байдън законопроект за бюджетните разходи разкрива разрив в Демократическата партия, пише в. "Таймс", цитиран от БТА.
Манчин нанесе изненадващ удар на правителството на Байдън през уикенда, като обяви, че няма да гласува в подкрепа на бюджетния план, представляващ основен стълб във вътрешнополитическия дневен ред на президента.
Байдън е заложил своето президентство на приемането на знаковия законопроект. Дръзкият ход на неговия съпартиец Манчин, който блокира плана при продължаващи от месеци тежки преговори, поставя Белия дом в позиция усилено да се опитва да спаси каквото може от политическите поражения, коментира изданието.
Манчин намекна, че "напълно неизвинимите" действия на служителите в Белия дом са го подтикнали да се противопостави на законопроекта.
Разгневени демократи обвиниха сенатора, че е излъгал президента и своите колеги, като е обявил, че ще гласува против плана за 1,75 трилиона долара, предвиждащ инвестиции в социалната сфера и борбата с климатичните промени. Някои представители на лявото крило на демократите, разочаровани от това, че съпротивата на Манчин вече е довела до понижаване на стойността на плана от първоначалните 3 трилиона долара, дори призоваха той да напусне партията.
Белият дом обвини Манчин, че е "нарушил своите ангажименти към президента". Миналата седмица Байдън проведе два кръга преговори със сенатора в опит да си осигури подкрепата му за законопроекта и да успокои неговите възражения срещу цената на десетгодишния бюджетен план.
Предвид факта, че в момента Сенатът е разделен поравно между демократите и републиканците, а републиканците са единни в своята позиция против законопроекта, Белият дом се нуждае от подкрепата на всеки един демократ, за да постигне одобряване на плана. Това поставя Манчин в изключително важна позиция и означава, че той може самостоятелно да провали законопроекта.
Ако планът не бъде приет, това би нанесло тежък удар върху надеждите на демократите за предстоящите догодина важни избори за Конгрес в средата на мандата, на които бележещите възход републиканци се надяват да спечелят необходимите места, за да си върнат контрола върху едната или двете камари. Подобно развитие би сложило край на надеждите на Байдън за приемане на някакви значими законопроекти до следващите президентски избори през 2024 г., коментира британският вестник.
Съпротивата на Манчин на практика "уби" законопроекта в сегашния му вид и застраши икономическия дневен ред на Байдън, отбелязва в. "Уолстрийт джърнъл".
Позицията на сенатора от Западна Вирджиния накара демократите да търсят нов път напред. Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър заяви, че горната камара възнамерява да гласува по законопроекта в началото на следващата година въпреки несъгласието на ключовия сенатор, посочва американското издание.
Осуетяването на усилията за приемане на законопроекта заради съпротивата на Манчин доведе до подновяване на призивите от страна на някои либерали за премахване на постановеното от конституцията на САЩ устройство на Сената, според което всеки щат има по два гласа в горната камара на Конгреса, пише в. "Вашингтон таймс".
Те настояват за заменянето на това устройство с пропорционална на населението уредба, подобна на тази на долната камара, в която щатите с по-голям брой жители имат повече тежест, отбелязва американският вестник.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни