Държавната компания "Булгаргаз" може да поиска намаляване на цената на природния газ от 1 февруари с цели 30%, ако понижените цени на международните спот пазари се задържат до 10 януари. Това съобщиха днес от газовия доставчик в нарочно съобщение на своята интернет страница.
"В случай че до 10.01.2022 г. се запазят настоящите ценови нива на европейските газови пазари за доставка през февруари 2022 г. в размер на 65 EUR/MWh, "Булгаргаз" ЕАД ще предложи цена за февруари 2022 г. с 32% по-ниска спрямо утвърдената за януари 2022 г., която ще е прогнозна към датата на заявлението", пише конкретно в съобщението.
Освен това обаче, в съобщението си "Булгаргаз" напоително описва начина, по който предлага своите ценови решения, което е неофициален отговор до премиера Кирил Петков, който само преди дни обвини Комисията за енергийно и водно регулиране, че не се справя, одобрявайки увеличение на цената за януари с 30%.
"Съгласно чл. 30 от Наредбата, Общественият доставчик внася в КЕВР заявление с предложение за цени в съответствие с промяната на цената на природния газ на вход на газопреносните мрежи в срок от 20 дни преди началото на съответния месец. В изпълнение на това изискване, „Булгаргаз“ ЕАД внесе на 10.12.2021 г. заявление за утвърждаване на цена на природния газ за януари 2022 г. Предложената цена отразяваше ценообразуващите компоненти по договорите с доставчиците към 09.12.2021 г. Предложението на „Булгаргаз“ ЕАД за утвърждаване на цена за януари 2022 г. бе прогнозно, в размер на 117.12 лв/MWh или повишение с 14.5 % спрямо утвърдената цена за декември 2021 г.
В периода от 10.12.2021 г. до 23.12.2021 г., цените на европейските газови пазари за доставка през януари 2022 г. се повишиха значително от 93 EUR/MWh на 119 EUR/MWh. Едва след 23.12.2021 г., цените започнаха да се понижават. Намалението след 23.12.2021 г. беше отчетено в коригираното заявление, което „Булгаргаз“ ЕАД внесе на 01.01.2022 г., в съответствие с указанията на КЕВР. В коригираното заявление бяха включени отчетните данни към 31.12.2021 г. на компонентите, формиращи цената по дългосрочните договори, в това число и повишението на петролния компонент. Предложената от „Булгаргаз“ ЕАД цена за януари 2022 г. е изцяло изчислена в съответствие с Наредбата, което е проверено и потвърдено от КЕВР с Решение № Ц-1 от 01.01.2022 г. за утвърждаване на цена на природния газ за регулирания пазар", пишат от "Булгаргаз".
Междувременно по-късно през деня нарочна пресконференция направи и енергийният министър Александър Николов, който увери, че въпреки високите цени на газа фалити на топлоразпределителни дружества в страната няма да бъдат допуснати.
"Систематични рискове за дружествата, свързани с топлоснабдяването, ще бъдат избегнати. Нека се избегнат спекулации относно фалити на дружества и спиране на топлоподаване в отоплителния сезон. Това няма да бъде допуснато", категоричен бе Николов.
Той обаче също влезе в спора между Петков и КЕВР и обяви, че министерството ще направи анализ на утвърдените цени за януари, предложени от "Булгаргаз".
"Проведе се работна среща с председателя на Комисията и всички представители на „Българския енергиен холдинг”. КЕВР спазва нормативните изисквания, подадени от страна на „Булгаргаз”, почти изцяло. Текущата наредба е рестриктивна. Управлението на количествата електроенергия е функция на „Булгаргаз”. Министерството ще извърши пълен оглед на политиките на „Булгаргаз”, поради високите цени. Установените резултати ще бъдат съобщени."
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни