Бързите антигенни тестове за COVID-19 не са много надеждни за изследване на деца, установи проучване, цитирано от Ройтерс, информира БТА.
Когато се използват при подрастващи, този тип изследвания не отговарят на критериите за точност, определени от Световната здравна организация, от регулаторните органи в САЩ и Великобритания.
Изследователи от кьолнския Институт за качество и ефективност в здравеопазването са анализирали данни от 17 проверки на бързи антигенни тестове.
В проучването са включени шест марки тестове, като са участвали повече от 6300 деца и тийнейджъри до май 2021 г. Всичките изследвания, с изключение на едно, са направени от обучени служители.
В сравнение с PCR тестовете, антигенните не успяват да открият вируса на COVID-19 при 36 процента от заразените деца, констатират учените.
При 20 процента от подрастващите, проявяващи симптоми на инфекцията, тестовете не са положителни. При безсимптомните деца - 44 процента от изследванията пропускат вируса.
В Европа се предлагат повече от 500 антигенни теста, а "ефективността на повечето от тях в реални условия остава неизвестна", отбелязват учените. Заключението им е, че резултатите от анализите будят съмнения относно ефективността на бързите антигенни тестове, които масово се използват в училищата.
Данните от изследванията са публикувани в специализираното издание "Би Ем Джи евидънс - бейсд медисин".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни