Президентът на САЩ Джо Байдън е предупредил украинския президент Володимир Зеленски, че има "явна възможност" Русия да предприеме военни действия спрямо Украйна през февруари, съобщи Белият дом, цитиран от БТА.
Байдън и Зеленски обсъдиха кризата в телефонен разговор вчера.
"Президентът Байдън каза, че има явна възможност руснаците да нахлуят в Украйна през февруари", заяви Емили Хорн, говорителката на Съвета за национална сигурност на САЩ, цитирана от Асошиейтед прес. "Казвал е това публично и предупреждаваме за това от месеци", добави тя.
Съединените щати са поискали Съветът за сигурност на ООН да се събере на открито заседание в понеделник, за да обсъди "заплахата за международния мир и сигурността, произтичаща от струпването на руски войски на границата с Украйна", съобщиха дипломати, цитирани от Ройтерс.
В разговора си със Зеленски американският президент е потвърдил готовността на Вашингтон да отговори решително, в случай че Русия нахлуе в Украйна, информира още Белият дом.
Байдън е казал на Зеленски също, че САЩ проучват възможността за допълнителна макроикономическа помощ за икономиката на Украйна, която е под натиск в резултат на струпването на руски войски.
Преди това Зеленски написа в Туитър, че с Байдън са се договорили за "съвместни действия в бъдеще" и са обсъдили възможностите за финансова подкрепа.
Напрежението през последните седмици расте, като САЩ и съюзници от НАТО изразиха безпокойство, че струпването на около 100 хиляди руски военни край Украйна е знак, че Москва планира да нахлуе в своята съседка. Русия отрича да има подобни намерения.
Кремъл заяви същевременно вчера, че не вижда големи основания за оптимизъм за разрешаване на кризата, след като Вашингтон тази седмица отново отхвърли основните искания на Русия.
Според Кремъл има възможност за продължаване на диалога със САЩ, но изглежда ясно, че основните искания на Русия в областта на сигурността не са били взети предвид.
Описвайки напрежението в Европа като напомнящо за Студената война, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че на Москва ще й е необходимо време, за да разгледа отговора на САЩ на мащабните искания на Русия в областта на сигурността.
Той заяви, че е в интерес както на Москва, така и на Вашингтон диалогът да продължи, макар че според него забележките от страна на САЩ и НАТО, че основните искания на Русия са неприемливи, не оставят много място за оптимизъм, предаде Ройтерс.
На този фон група от петима сенатори демократи и петима сенатори републиканци работят по изготвянето на законопроект, който да увеличи съществено размера на американската военна помощ за Украйна. Източник, запознат с преговорите, съобщи за Ройтерс, че сенаторите бележат напредък по текста, като целта им е проектът да мине през Сената още следващата седмица.
За да бъде одобрен, ще е нужно да бъде гласуван и в Камарата на представителите и да получи подпис от президента. Все още обаче има някои различия между сенаторите за това дали да бъдат наложени санкции спрямо газопровода "Северен поток 2", посочва агенцията.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни