"Седмото издание от поредицата "Черна книга на правителственото разхищение в България" предлага нови случаи, описващи българското държавно творчество в крадливото разхищение на ресурсите на българските граждани".
Така икономистът и депутат Георги Ганев анонсира в написания от него предговор поредното издание на сборника с журналистически материали, описващи година по година някои от най-ембелатичните (и проблематични) случаи на харчовете на властта. "Черната книга" е проект на Фондация за свободата "Фридрих Науман", а тази година (по Ганев) акцентът е, че "диапазонът от удобни извинения, благозвучни оправдания и конкретни практики по крадене на парите на гражданите се увеличава с годините, като най-фрапантният случай е създаване на изцяло паралелна реалност, нямаща нищо общо с никаква действителност от този свят".
При подбора на публикуваните в седмото издание материали "продължава и тъжната традиция избраните за излагане в книгата материали всяка година да се избират между неприятно много кандидати". А един от новите акценти е колко бързо краденето се настрои към реалностите на глобална пандемия, посочва още той.
В изданието, достъпно и в интернет, и като книжно тяло - безплатно, са публикувани 17 материала - от удобната (за някои) "реформа" в държавните предприятия, през "черната дупка" Държавна консолидационна компания (ДКК), поръчките за на кабинета "Борисов" на COVID маските - колко са годни за употреба и кой е платил за тях, как задлъжняват болниците, за превземането на ловните стопанства от частни субекти и мн.др.
Сред авторите на материалите са известни журналисти като Лилия Цачева, Десислава Николова, Росен Босев, Георги Ангелов, Марин Николов, Красен Николов, Спас Спасов, Миролюба Бенатова и мн. др.
"Българската държава е лош стопанин. В изложените в "Черната книга" на правителственото разхищение за 2021 казуси става напълно ясно, че българската държава се справя изключително зле с държавните предприятия, язовири, почивни бази и пристанищна инфраструктура, с българското здраве, с българския и европейския публичен ресурс, с българския спорт, бряг, дивеч", обобщава в послеписа Георги Ганев.
Още по темата
- Британски журналисти ще стачкуват срещу продажбата на The Observer
- Двама мексикански журналисти бяха застреляни за по-малко от 24 часа
- АЕЖ: Разправата с малкото професионални и критични журналисти е опасна за България
- Един модел: Костадинов говори за операция "Чисти ръце в медиите", а ИТН атакува Цънцарова
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни