Руският вестник "Ведомости" нарече режисьора Андрей Звягинцев "културен герой на годината" и с тъга отбеляза, че в Русия неговият филм "Левиатан" така и не е прожектиран официално и не се знае дали това ще се случи - и двете му премиери бяха отложени, като последно излизането му на местен екран е предвидено за некое време през 2015-а.

Според вестника причината за мотаенето е проста - лентата, многократно награждавана в Европа и един от 9-имата кандидати за "Оскар" за чуждоезичен филм, е опасна за руснаците. Защото отразената в "Левиатан" картина на съвременния руски живот е истинска и страшна - безпросветност и безизходица.

"Ведомости" даже се учудва, че въпреки всичко Русия е предложила за номинациите "Оскар" сама - на фона на правителствените решения оттук нататък да не се финансират мрачни и непатриотични филми.

"Звягинцев просто и жестоко показва как обидената руска държава с всичките си институции сдъвква човека - и колкото повече той се разлага, толкова по-лакомо мляска държавата", - пише вестникът. И отбелязва, че филмът е истински съвременен - кино, разбираемо от всеки, говорещо на ясен език със социални метафори. Ако все пак пуснат "Левиатан" на екраните, той обезателно ще бъде гледан. И обезателно ще бъде обсъждан", смята изданието.

Напоследък филмът приятно изненада западните критици, които не можеха да се начудят как руският "Оскаров комитет" е предложил за наградата именно "Левиатан" - разобличаващ корупцията и очевидните връзки на руската православна църква с авторитарната държавна машина.

Самият режисьор Андрей Звягинцев в интервю за The Guardian заяви, че много се изненадал как неговият филм, явно несъответстващ на "патриотичния"  полъх в страната му и на правителствената политика, е избран да представлява Русия пред американската Киноакадемия.

По думите на Звягинцев: "В Русия се чувстваш като в минно поле. Няма особени перспективи - нито в живота, нито в професията, нито в кариерата, ако не си "включен" към сегашните "ценности" на системата. Това е глупавото устройство на обществото, вечното проклятие над нашата територия. Тук е безкрайно трудно да се обсъждат идеите за върховенство на закона, а дискусия в обществото има, но тя е безсмислена."

Световната премиера на "Левиатан" се състоя в Кан, където филмът взе наградата за най-добър сценарий. Лентата получи и още няколко световни награди - в Мюнхен, Лондон, Паличе, Абу Даби, Гоа. Британският в. The Guardian включи "Левиатан" в Топ 5 на най-добрите филми за 2014 г., а агенция Associated Press - в Топ 10.