Днес блокираме 4 големи руски банки, сред тях VTB - втората най-голяма банка в Русия.

Това обяви президентът на САЩ Джо Байдън в брифинг, по време на който той изложи следващия "транш" от санкции срещу Русия.

"Ще ограничим възможностите на Русия да прави бизнес в долари, евра, паунди и йени. Да е част от глобалната икономика. Ще ограничим способностите й да развива руската армия. Вече видяхме щетите върху рублата, която днес достигна най-ниското си ниво в историята.

Чрез днешните действия ние санкционираме руски банки, които заедно държат 1 трилион долара в активи. Спираме достъпа на най-голямата руска банка ("Сбербанк") до американската финансова система. Днес блокираме 4 големи руски банки, сред тях VTB - втората най-голяма банка в Русия.

Ще добавим и нови имена към списъка с руските елити и техните семейства. Както казах във вторник, това са хора, които лично печелят от политиките на Кремъл, трябва да споделят и болката".

По-късно в съобщение на Белия дом бяха разкрити и другите три банки, попадащи под пълния обхват на американските санкции - Банка "Откритие", "Совкомбанк" и "Новикомбанк". Оттам става ясно, че са наложени и санкции на 24 лица и образувания от Беларус.

Байдън подчерта, че днешната руска инвазия е "предварително планирана". Затова през последните 100 дни са позиционирани над 100 000 руски вйници по украинската граница.

"Той отхвърли всеки един добронамерен опит за диалог. Седмици наред предупреждавахме, че това ще се случи. И то се случва точно както го описвахме. Ние бяхме прозрачни пред света и разкрихме плановете на Рсуия, за да няма обърквания за това, което Путин върши.

Путин е агресорът. Путин избра тази война. Сега той и страната му ще понесат последиците".

След като изброи планираните санкции срещу Русия, Байдън уточни, че целта им е да нанесат възможно най-тежък и дългосрочен удар на руската икономика, като се ограничат последиците върху "САЩ и нашите съюзници".

Байдън съобщи, че ще разположи повече американски войски в Германия в отговор на руската инвазия в Украйна. Но, също както във вторник, подчерта, че те няма да бъдат изпратени в Украйна.

"Нашите сили не са и няма да участват в конфликта с Русия в Украйна", каза Байдън. "Нашите сили не отиват в Европа, за да се бият в Украйна, а да защитават нашите съюзници от НАТО и да успокоят съюзниците ни на изток".

Президентът повтори, че САЩ ще се борят за защита на всеки инч от територията на НАТО и ще изпълнят ангажиментите си по член 5 за защита на съюзниците си в лицето на ескалиращата руска агресия.

Американският държавен глава обеща, че решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна ще струва на Русия "скъпо, икономически и стратегически".

"Путин ще бъде пария на международната сцена", каза Байдън, предупреждавайки, че всички страни, които се присъединяват към Русия, ще бъдат "опетнени от това асоцииране". "Когато историята на тази епоха бъде написана, изборът на Путин да поведе напълно неоправдана война с Украйна, ще остави Русия по-слаба, а останалия свят по-силен“, каза Байдън.

Байдън предупреди, че Путин гледа отвъд Украйна.

"Той има много по-големи амбиции от Украйна. Той всъщност иска да възстанови бившия Съветски съюз. Ето за какво става дума", каза Байдън. "Той ще тества решимостта на Запада, за да види дали ще останем единни. Ще го направим и това ще му донесе значителни разходи."

Байдън бе попитан дали санкциите няма да са по-ефективни, ако бъдат насочени срещу източника на проблема - самия президент на Русия.

"Никой не очакваше санкциите да предотвратят това да се случи. Това може да отнеме време и ние трябва да покажем решимост, за да разбере той какво предстои и народът на Русия да узнае какво им е причинил. Ето за какво става дума", каза Байдън, като все пак призна, че вариантът за санкциониране на Путин не е напълно изключен.

След речта си за руската инвазия в Украйна Джо Байдън беше попитан от репортер защо САЩ и техните съюзници не блокират Русия от глобалната платежна система SWIFT.

"Санкциите, които предложихме за всичките им банки, са с еднакво, може би по-голямо значение от SWIFT", каза Байдън. "Винаги ще остане като опция, но в момента това не е позицията, която част от Европа иска да заеме".