Новото, 28-мо, издание на Индекса на икономическа свобода 2022 на фондация "Херитидж" подрежда 177 държави по степента на икономическата свобода, която са постигнали. Скалата на индекса е от 0 (най-ниска свобода) до 100 т. (най-висока свобода), а първото място е заето отново от Сингапур с 84,4 точки. Най-свободните държави се допълват от Швейцария, Ирландия, Нова Зеландия, Люксембург, Тайван и Естония – всички с по над 80 точки. На дъното на класацията са Северна Корея с едва 3,0 т. и Венецуела и Куба с по под 30 точки.
С резултат от 71,0 т. България заема 29 позиция в световната класация, след Барбадос и преди Мавриций. В европейския регион, включващ 45 държави, страната е на 20-то място.
Позицията на България е обусловена от резултатите на страната в четири категории, съставени от 12 изследвани индикатори. Данните за тях са за втората половина на 2020 г. и първата на 2021 година.
Върховенство на закона - традиционно най-слабата категория за България. В доклада се посочва, че въпреки че правото на собственост е защитено от законодателството, непоследователната съдебна практика и намесата на прокуратурата отслабват прилагането му. Съдебната власт остава сред институциите с най-ниско доверие, а възприятията за корупция (особено по отношение на обществените поръчки и усвояването на европейски средства) и неправомерно политическо и бизнес влияние са широкоразпространени.
Размер на правителството - тук България отбелязва добри резултати в индикаторите, измерващи данъчната тежест и фискалната стабилност. Основен принос за високия резултат имат плоският данък и сравнително ниският дълг в страната.
Ефективност на регулациите - сравнително ниските резултати идват от непредвидимостта на регулациите, особено по отношение на започването на бизнес. Разходите за труд са сравнително ниски спрямо европейските стандарти, но производителността на труда изостава, а работната сила намалява.
Отворени пазари - резултатът на България в тази категория е пряко обвързан с членството на страната в ЕС и общата политика на съюза по отношение на външната търговия. Като цяло, чуждестранните и местните инвеститори се третират еднакво от закона.
Напредъкът на България в икономическата свобода през годините е бавен, въпреки че вече от две години страната се класира като "по-скоро свободна" (от по-слабата категория на "умерено свободните" държави) и категоризацията ѝ се запазва и в тазгодишното издание.
За последните пет години резултатът на страната се е повишил с 3,1 точки.
Авторите на изследването ясно доказват връзките между доброто представяне в индекса и редица икономически и социални индикатори. По-високата икономическа свобода е пряко свързана с доходите и благосъстоянието, човешкото развитие, демокрацията, иновациите, ограничаването на бедността, здравето на гражданите и чистата околна среда.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни