При проблем с доставките на природен газ от Русия, България ще преговаря с Азербейджан за увеличаване на доставките на азерски газ до страната ни. Това заяви днес енергийният министър Александър Николов.
По думите му, страната ни е добре позиционирана, защото има техническа възможност за доставка от две трасета, включително през Южния газов коридор.
"Булгаргаз" заедно с Българския енергиен холдинг прави всичко възможно, при настъпване на допълнителни рискове, количествата доставени по трасето на южен газов коридор, а именно по дългосрочния договор с азербайджанската нефтена компания "Сокар" (SOCAR), да бъдат увеличени", заяви Николов.
Под подчерта, че страната ни ще има и по-голям достъп до втечнен природен газ през гръцката точка Елеуса.
"Има сключени допълнителни договори за количества, които дават възможност за удължаване на добивния период от Чирен, съответно за по-висока степен на сигурност и за бизнеса", продължи Николов.
Що се отнася до разплащанията с "Газпром", Николов увери, че засега проблеми няма, въпреки че седем руски банки бяха изключени от системата SWIFT. Причината е ясна - избрани са т.нар. нотифициращи банки, през които минават преводите към руската компания.
Към момента цялата енергийна система на България функционира нормално, което не изключва подготовката на БЕХ и правителството за настъпване на форсмажорни обстоятелства, посочи още министърът на енергетиката по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия. България е единствения нетен износител на електроенергия към момента на фона на войната в Украйна, добави той.
Припомняме, че днес цената на природния газ на европейската бенчмаркова борса в Нидерландия удари исторически таван, достигайки 2000 евро за 1000 кубически метра. Причината за това са опасенията на играчите, че се върви към спиране на руските доставки.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни