Китай е разтревожен от войната в Европа. Той не я осъди и не иска да влоши стратегическите си отношения с Русия. От друга страна обаче, не е склонен да я спасява икономически и се страхува да не стане обект на западни санкции, съответно - да загуби жизнено важни пазари заради нея, предават световните медии.
Китайският външен министър Ван И е казал в телефонен разговор с американския си колега Антъни Блинкън, че "еволюцията" на събитията в Украйна е "нещо, което Китай не иска да види", предаде Си Ен Ен, цитирайки изявление на китайското министерство на външните работи.
Ван каза, че кризата в Украйна трябва да бъде разрешена чрез „диалог и преговори“ и призова Съединените щати, НАТО и Европейския съюз да се ангажират в „равноправен диалог“ с Русия.
Той каза, че те трябва „да обърнат внимание на негативното въздействие на непрекъснатото разширяване на НАТО на изток върху сигурността на Русия“.
„Китай подкрепя всички усилия, водещи до деескалация и политическо уреждане на ситуацията, като същевременно се противопоставя на всякакви ходове, които са неблагоприятни за насърчаването на дипломатическо решение и добавят гориво в пламъците“, каза Ван.
Блинкън е подчертал, че Москва ще „плати висока цена“ за своята „преднамерена, непредизвикана и неоправдана война“ в Украйна, каза в изявление говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. Той каза, че „светът гледа, за да види кои нации отстояват основните принципи на свобода, самоопределение и суверенитет“.
Би Би си изтъква, че това е вторият телефонен разговор между между Ван и Блинкън за две седмици.
Кризата изправи пред голямо предизвикателство Китай, който все още не е осъдил или одобрил атаката на Русия, коментира британската медия. Тя подчертава, че Пекин не иска да бъде възприет като подкрепящ войната в Европа и в същото време - да засили военните и стратегическите връзки с Москва.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни