Всички държави членки на ЕС незабавно да спрат да издават „златни“ паспорти и визи за всички руски кандидати.
За това призовават група евродепутати. Сред тях е българската социалистка Елена Йончева, действаща от името на своята политическа група в Европейския парламент.
Призивът се съдържа в изменение към доклада за схемите за предоставяне на гражданство и право на пребиваване срещу инвестиции. Той е изготвен от нидерландската депутатка София ин 'т Велд и ще бъде обсъден тази вечер на пленарна сесия на ЕП в Страсбург. Гласуването е утре.
В изменението се призовава страните от ЕС да направят повторна оценка на всички одобрени заявления на руски граждани през последните няколко години, като използват всички възможности съгласно националното право и правото на Съюза. Така ще бъде гарантирано, че нито едно руско лице, което има финансови, икономически или други връзки с режима на Владимир Путин, не запазва своето гражданство и права на пребиваване или че такива лица са временно възпрепятствани да упражняват тези права.
Европейската комисия е призована да провери тези оценки и спешно да представи законодателно предложение за пълна забрана на схемите за „златните“ паспорти и визи за руски граждани, които подлежат на целенасочени мерки.
Интересното е, че самата София ин 'т Велд е сред авторите на изменението. В досегашния си вариант в него не се споменаваха поименно държави, от които са бенефициентите по схемите.
Очевидно причина за именението са санкциите срещу Русия и обкръжението на Путин, наложени от Съвета на ЕС заради войната в Украйна. Миналата седмица на извънредна пленарна сесия в Брюксел евродепутатите приеха резолюция с призива страните от ЕС, в които съществуват схеми за „златни“ визи (сред тях е и България), да направят преглед на всички, получили право на пребиваване срещу инвестиции, и да лишат от него всички облагодетелствали се руски милионери и техните семейства.
Какво още се казва в доклада
Три държави от ЕС в момента издават „златни“ паспорти. Това са България, Малта и Кипър. В документа е отбелязано, че страната ни е внесла законодателно предложение за прекратяването на тази схема. В действителност през февруари Народното събрание прие на първо четене внесените от правителството промени, предвиждащи премахването на схемата.
България е и сред 12-те страни членки, издаващи „златни“ визи, т. е. разрешения за пребиваване срещу инвестиции.
Евродепутатите изтъкват, че привличането на инвестиции е обичаен метод за поддържане на добре функциониращи икономики на държавите членки, но не трябва да поражда правни рискове и рискове за сигурността на гражданите на ЕС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни