Атаките на руските сили в Украйна продължават, написа днес украинската армия във Фейсбук, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Продължава настъплението към Киев, най-вече около северната част на украинската столица.
Частната американска спътникова компания Максар (Maxar Technologies) посочи, че на сателитни кадри, разпространени вчера, се вижда, че руските военни части продължават да се разполагат все по-близо до Киев и извършват артилерийски обстрел по жилищни райони, информира Ройтерс.
На кадри се виждат също така дълги колони с автомобили, с които хората се опитват да напуснат Киев, а на други кадри се виждат продължаващи пожари на летище "Антонов".
В опит да блокират град Чернихов от югозапад руските части се стремят да превземат градовете Шестовится и Михайло-Коцюбинске, разположени на около 15 км разстояние от Чернихов, посочва ДПА.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви вчера, че при обстрел е бил повреден важен водопровод близо до Чернихов, което означава , че градът с население 280 000 жители може да остане без вода.
САЩ смятат, че руските удари в Западна Украйна през последните 24 часа са били с цел да попречат на украинските сили да използват летищата, съобщи вчера американски военен представител, предаде Ройтерс.
Кметът на град Луцк в Западна Украйна съобщи, че четирима души са били убити и шестима са били ранени при нападение срещу летище в района.
Video of a large explosion in Lutsk. https://t.co/mTwZe59qzd pic.twitter.com/LbtXSbnOt5
— Rob Lee (@RALee85) March 11, 2022
Руските военни рядко нанасят удари в Западна Украйна (далеч от бойните полета в северната, източната и южната част на страната).
Украйна все още има 56 изтребителя, които може да се използва, каза още американският представител.
САЩ обвиниха Русия в нарушаване на принципите за ядрена безопасност, като посочиха, че са обезпокоени от продължаващия руски обстрел по ядрени обекти в Украйна, предаде Ройтерс.
Същевременно САЩ заявиха, че засега не са засечени никакви признаци на изпускане на радиация.
Следим съобщенията за нанесени щети на изследователския център в Харков. Краткосрочният риск за сигурността е нисък, но продължаващият обстрел от страна на руските военни по ядрени обекти трябва да бъде преустановен, посочи в Туитър американският министър на енергетиката Дженифър Гранхолм.
It’s freezing cold today in Kharkiv. Shelling continues throughout the day. Critical situation in the city of Izyum, it is blockaded without heating, electricity and network. pic.twitter.com/R6MENt8YR8
— Maria Avdeeva (@maria_avdv) March 11, 2022
Вчера и генералният директор на научно-изследователския център в Харков Микола Шулга заяви, че територия на института е била поразена от руски снаряди по време на сражения наскоро, но центърът, в който има ядрено гориво, е незасегнат, информира Ройтерс.
Той обаче предупреди, че всяка евентуална бъдеща щета на оборудването на центъра може да представлява опасност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни