"Турски поток" е една от най-важните газови артерии за Европа, която работи непрекъснато. Това обяви руският президент Владимир Путин по време на среща в Сочи с турския си колега Реджеп Ердоган, предадоха турските медии и световните агенции, цитирани от БТА.
Преди да започнат разговорите на четири очи президентите говориха пред журналисти.
Руският президент посочи, че "Турски поток" е една от най-важните артерии за доставки на руски газ в Европа. Той изтъкна, че газопроводът работи непрекъснато и "европейските партньори трябва да са благодарни на Турция за това".
Путин добави, че "Турски поток", за разлика от всички останали маршрути за доставка на руски въглеводороди, "работи изправно, ритмично, без каквито и да било сривове". Той каза още, че на Турция се доставят големи количества петрол, газ, въглища и др.
Руският президент също така благодари на Ердоган за ролята му при постигането на споразуменията за износа на зърно от черноморските пристанища, които включват и доставките на руска продукция и торове.
"С вашето непосредствено участие и с посредничеството на ООН бе разрешен въпросът, свързан с доставките на украинско зърно от черноморските пристанища", отбеляза руският президент.
Путин подчерта, че въпросът, свързан с доставките на храни е изключително актуален за много страни, особено за развиващите се държави, които са изправени пред големи проблеми с доставките на храни и торове.
Руският президент също така съобщи, че днес има планове за подписването на меморандум за развитие на търговско-икономическите връзки между Руската федерация и Турция.
Междувременно Ердоган изрази надежда, че днес Турция и Русия ще открият нова страница в двустранните си отношения. Той каза още, че планира да обсъди с Путин ситуацията в Сирия, както и проекта за завършването на строителството на АЕЦ Аккую (в Южна Турция). Държавният глава на Турция посочи, че не се очаква забавяне при реализацията на проекта за атомната електроцентрала.
Спазването на графика и завършването на АЕЦ "Аккую" навреме е много важно, тъй като тя ще покрива 20 процента от нуждите на Турция от електроенергия, отбеляза Ердоган.
На 2 август турското министерство на енергетиката направи изявление, в което изрази надежда, че разногласията между компанията "Аккую Нуклеар" ("Akkuyu Nuklear"), която изгражда АЕЦ "Аккую", и турския главен изпълнител няма да повлияят на изпълнението на най-важния енергиен проект за страната. Министерството очаква първият реактор да бъде пуснат в експлоатация през 2023 г.
Путин изтъкна още, че Русия и Турция са направили много за стабилизацията на ситуацията в Сирия.
"Разбира се, че ще говорим и за проблемите, с които се занимаваме отдавна. Имам предвид въпросите, свързани с безопасността в региона, най-вече кризата в Сирия. В случая Турция и Русия имат много голям принос за нормализирането на обстановката", посочи Путин.
Ердоган на свой ред изрази надежда, че обсъждането на въпросите, свързани със Сирия, ще донесат на региона "облекчение".
Путин изтъкна още, че има много двустранни проекти, които предстоят да бъдат реализирани.
"Достатъчно е да припомним, че през 2021 г. двустранният ни стокообмен нарасна с 57 на сто, а през първите месеци на тази година до май включително, се удвои", каза руският президент.
Говорителят на руския държавен глава Дмитрий Песков съобщи по-рано, че по време на разговорите между двамата президенти ще бъдат обсъдени много въпроси, свързани двустранното сътрудничество, както и регионални и международни проблеми.
Очаква се лидерите да обсъдят многоплановото руско-турско сътрудничество, включително перспективите за по-нататъшно разширяване на търговско-икономическите отношения и реализирането на съвместни стратегически проекти в енергийния сектор, както и да бъдат обменени мнения относно износа на украинско зърно и ситуацията в Украйна, Сирия и Нагорни Карабах, посочва ТАСС.
Предишната среща между Путин и Ердоган се състоя на 19 юли в Техеран.
По данни на руската Федерална митническа служба стокообменът между Русия и Турция се е увеличил с 57 процента до 33 млрд. долара през 2021 г. в сравнение със същия период на 2020 г., като руският износ се е увеличил с 66,4 на сто до 26,5 млрд. долара, а вносът се е увеличил с 27,4 на сто до 6,5 млрд. долара.
Стокообменът за периода януари-март 2022 г. възлиза на 13,7 млрд. долара, което е два пъти повече от същия период на миналата година.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни