Разделени са мненията на въпроса дали управляващата коалиция ще успее да изглади противоречията помежду си.

Привържениците на ИТН по-скоро не харесват коалицията.

А най-трудните въпроси, около които едва ли ще се постигне съгласие, са даването на оръжия за Украйна и ветото за Република Северна Македония.

Такива са нагласите, уловени от експресно проучване на "Алфа рисърч" на 11 април, сред 450 души за предаването "Референдум" на БНТ.

Макар и близки по проценти, негативните отговори взимат превес над положителните - 49,5% от участниците в изследването не вярват, че това ще се случи. На обратната позиция са 45,4 на сто.

Данните от социологическото проучване сочат още, че почти 60% от анкетираните определят отношението си към управляващата коалиция като по-скоро негативно. За 67% напрежението между коалиционните партньори е резултат от безпринципни договорки за постовете.

Сред симпатизантите на четирите партии най-висока оценка за коалицията дават тези на "Продължаваме промяната" - 88,5%, следвани от "Демократична България" - 73,4 на сто.

Мненията на социалистите са изравнени. Над 58% от привържениците на "Има такъв народ" обаче изразяват неодобрение към управлението.

Според най-много от анкетираните - 42.2%, коалицията ще постигне съгласие за промените в Закона за здравето във връзка с въвеждането на нови епидемични мерки.  Близо една трета смятат, че съгласие ще има и за нов управител на БНБ. 

По-малко предполагат, че ще се стигне до обединяване в коалицията около смяната на министъра на културата.

Днес се обявени протести на пътищари. 36,9 на сто от анкетираните са на мнение, че въпросът ще се реши. 

Едва 20% смятат, че четирите партии ще постигнат съгласие за предоставяне на военна помощ за Украйна. Само ПП и ДБ категорично се обявиха "за", докато лидерът на БСП и вицепремиер Корнелия Нинова заяви, че няма да се подпише под документ за изпращане на оръжие, ако такъв бъде приет от НС.

Според 25,6% от анкетираните управляващата коалиция ще се съгласи да отпадне ветото за начало на преговори на Северна Македония с ЕС. 

За 32%, или близо една трета, партиите няма да постигнат единодушие по който и да е от тези въпроси.

"Към момента най-голямата част от хората смятат, че предсрочните избори не са първото решение, което трябва да се търси, но пак казвам, ако ситуацията продължи в тази тенденция това неминуемо ще бъде едно от възможните решения", коментира пред БНТ Геновева Петрова от "Алфа рисърч".