"Аз и премиерът водим една официална политика".
"С премиера ние нямаме разнобой, ние водим една политика".
Това на няколко пъти повтори днес външната министърка Теодора Генчовска, гост в "120 минути" по бТВ, след като в петък бе цитирана да казва, че България води две политики по отношение на Република Северна Македония (РСМ) - едната от които на съветници на Кирил Петков. А днес, но пред БНР, зам.-председателят на "Има такъв народ", от чиято квота е Генчовска - Тошко Йорданов, посочи директно съветничката Весела Чернева.
"На различни нива, зам.-министри и съветници, работят по конкретни текстове. Но засега не излизаме от рамковата позиция", заяви още Генчовска. И уточни: "Предлага се възможност, която да не гарантира изпълнението на договора от 2017 г. и на правата на българите в РСМ".
Но пак добави:
"Това е външнополитическият екип на премиера, но не и премиерът".
След което препрати:
"Попитайте екипа от външнополитически съветници на премиера какви ангажименти са поемали. Едва ли не нещата са договорени и съвсем малко остава до вдигане на ветото."
Така че официално не се води води политика по вдигане на "ветото", но неофициално "такова е усещането". "Г-н Иванов, позицията ни е ясна", обърна се тя към водещия Светослав Иванов при поредния му въпрос по темата. - "Загубихме обаче много време, на експертно ниво. Може би са оставени първоначасно грешни внушения у нашите колеги от РСМ".
По думите й "не може да има натиск отвън" да пуснем Скопие в ЕС. "Как може да има натиск да се откажем от правата на българите, от културно-историческото наследство?", попита Генчовска.
По отношение на евакуацията на моряците ни от кораба "Царевна" външната министърка посочи, че ситуационният център държи връзка с кораба от 13 март, чуват се по 3-4 пъти на ден. В центъра има командировани лица от други служби и ведомства, заедно взаимодействат, намекна Генчовска за участие и на службите. А на директен въпрос дали държавата е участвала в извеждането на моряците, посочи:
"Да, има реални действия. Понеже ситуацията е доста динамична, затова се забави този процес".
Генчовска отказа да вземе отношение по въпроса трябва ли България да изпрати военна помощ на Украйна. Било от компетенциите на Народното събрание.
Още по темата
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Русия, войната. Маслото, яйцата
- "Вие знаете ли коя е тази партия? Няма го в доклада." Така Главчев отговори на критиките на Радев
- 28. Х. 1992: първото некомунистическо правителство на България пада, след като само иска вот на доверие
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни