Задължителна медиационна процедура ще може да се осъществява по над 50 хил. съдебни дела годишно. Това ще стане възможно чрез изменения и допълнения на Гражданския процесуален кодекс (ЗИДГПК) и на Закона за медиацията (ЗИДЗМ), изпратени от Висшия съдебен съвет на Министерството на правосъдието, съобщиха от ВСС.
Готвените промени предвиждат в окръжните и районните съдилища да работят общо 141 медиационни центрове, като към момента функционират 13 в областни градове.
Целта на проекта е да се повиши ефективността в сферата на гражданското и търговското правораздаване по дела в районните и окръжните/апелативните съдилища. Положителните ефекти от институционализиране на усилията за доброволно уреждане на спорове са свързани с бързина и осигуряване на баланс на интересите на страните.
Развитието на медиацията в България ще повиши доверието към съдебната система, както и правната култура като цяло, но най-вече ще се пести време и ресурси, а в резултат ще се подобрят отношенията между хората и бизнесклимата.
Съдът може да задължи страните да участват в процедурата по медиация само веднъж в производството. Срокът за приключване на процедурата е 3 месеца.
Медиацията може да се осъществява само от медиатори, вписани в регистри към окръжните съдилища, които отговарят на общите изисквания на закона, вписани са в Единния регистър на медиаторите към министъра на правосъдието, а също така са преминали допълнителен подбор и специализирано обучение, свързано с работата на съдебните центрове.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни